Arçelik A.Ş.’ye patent liderliği özel ödülü verildi!

Arçelik A.Ş., Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen ve 6-9 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Türkiye İnovasyon Haftası'na bu sene de stratejik partner olarak destek verdi. Türkiye'nin patent şampiyonu olan, Ar-Ge ve inovasyon alanındaki başarısını her yıl aldığı ulusal ve uluslararası ödüllerle taçlandıran Arçelik A.Ş., Patent Liderliği Özel Ödülü'ne layık görüldü. Ödülü Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'den aldı.

Patent başvurularında Türkiye'de lider olan Arçelik A.Ş., Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) tarafından 2017 yılında yayımlanan ‘En Çok  Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Şirketler' listesinde, toplam 270 patent başvurusuyla 74'üncü sırada yer alıyor. Geliştirdiği tüm ürünlerindeki özgün teknolojileri patent başvuruları ile korumaya alan şirket, Türkiye'den Dünya Fikri Haklar Örgütü'ne yapılan her 3 uluslararası patent başvurusundan birini gerçekleştiriyor.

LİG BİRİNCİSİ SEÇİLMİŞ

Arçelik A.Ş. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2016 yılında Türk Patent Ligi birincisi seçilmiş, Türk Patent Ödüllerinde “En çok Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Şirket” ödülüne de layık görülmüştü. Arçelik A.Ş., yurt içinde ve dışındaki toplam 14 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi, 1300'den fazla Ar-Ge çalışanıyla, bugüne kadar 3 bine yakın buluşa imza attı. İngiltere'de Cambridge, Tayvan, Portekiz ile ABD'de MIT ve Harvard gibi önde gelen üniversitelerin bulunduğu Boston'da kurduğu Ar-Ge merkezleriyle uluslararası iş birliklerini güçlendirerek ekosistemini genişleten şirket, üniversite, enstitü ve start-up'lara daha yakın olmayı hedefliyor.

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/arcelik-a-s-ye-patent-liderligi-ozel-odulu-verildi-2125485/

2 ay önce
Devamını Oku
70.000 AR-GE çalışanı ile patent rekoru!

Teknoloji dünyasının sessiz devi dünyanın dört bir köşesinde araştırma ve eğitim merkezleri ile fark yaratıyor.

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojiler nasıl üretiliyor, biliyor musunuz? Tüm bu teknolojilerin altında yenilikçi fikirler ve AR-GE merkezlerinde üretilen çözümler yatıyor. Elbette bu alanda mücadele eden lider firmalar var, ancak bir tanesi son zamanlarda yaptığı atılımlarla ilgi çekiyor.

Evet, Çin'in sessiz teknoloji devi Huawei'den söz ediyoruz... Aslında çok da sessiz denemez zira firma aldığı patentler ve dünya çapında gerçekleştirdiği atılımlarla son zamanların en gözde teknoloji firmaları arasında başı çekiyor.

Huawei'in dünya çapında 15 Ar-Ge Merkezi, 36 ortak inovasyon merkezi ve 45 eğitim merkezi bulunuyor. Huawei bugün itibariyle, Orta ve Doğu Avrupa ile Nordik ülkelerinde 2 Ar-Ge merkeziyle faaliyet gösteriyor.  Dünya genelinde, Huawei'nin küresel iş gücünün yüzde 45'inden fazlasına denk düşen yaklaşık 70 bin çalışanı, etkin olarak Ar-Ge çalışmalarında yer alıyor.

Yenilikçi fikirler ve mühendislik

Huawei, müşteri ihtiyaçlarına dayalı olarak Batı'daki yenilikçi fikirleri Çin'in mühendislik uygulama imkânlarıyla birleştirmeyi amaçlıyor. Huawei, son 10 yılda, geleceğin akıllı dünyasının teknolojik mimarisini araştırma ve keşfetme yönündeki taahhütlerini desteklemek için Ar-Ge çalışmalarına 45 milyar ABD doları yatırım yaptı.

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/70-000-ar-ge-calisani-ile-patent-rekoru_73188.html

2 ay önce
Devamını Oku
ABD Hükümeti, Apple’a Patent Davası Açtı: Apple Ürünlerine İthalat Yasağı Yolda!

Routers’in aktardığı bilgilere göre teknoloji devinin ürettiği ürünlerde, başka şirketlerin önceden aldıkları patentlerin ihlal edildiği gerekçesiyle, ABD hükümetine bağlı bir kurum dava açtı.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Apple’ı patent ihlalleri yaptığına dair iddiaları inceleme altına aldı. Açılan dava, Aqua Connect adlı bir yazılım şirketinin şikayeti üzerine başladı, ancak Apple’ın karşısında bu kez çiğ çiğ yiyebileceği bir şirket yok, direkt hükümet var.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ticareti ve markaları hukuki açıdan yöneten kurum, şirketin yasaları çiğnediğine karar verdiği takdirde, Apple ürünlerinin ithalatını engelleme yetkisine sahip.

 

Aqua Connect'in iddiası, Apple'ın AirPlay teknolojisinde bulunan, ses ve videonun farklı Apple cihazlarında aynı anda izin veren özellik. Aqua Connect, Mac'lere uzaktan erişilebilmesini sağlayan üçüncü parti bir yazılımın üreticisi konumunda. 6 yıl önce Apple ile olan ilişkisini kopardıktan sonra, Apple'ın bu yazılıma verdiği desteği sonlandırdığını ve özelliği AirPlay adında kendi cihazlarına dahil ettiğini savunuyor.

Şirket ayrıca, Apple'ın uzaktan kontrol araçlarının birçoğunun, AirPlay'deki ekran yansıtma seçeneği de dahil olmak üzere patentleri ihlal ettiğini söylüyor.

Kaynak: http://www.webtekno.com/abd-hukumeti-apple-a-patent-davasi-acti-apple-urunlerine-ithalat-yasagi-yolda-h36477.html

3 ay önce
Devamını Oku
BlackBerry ile Nokia’ya patent yüzünden karşı karşıya!

BlackBerry ve Nokia, Apple ve Samsung bu kadar popülerleşmeden önce piyasanın büyük bir kısmına sahip iki şirket durumundaydı. Zamanın iki dev şirketişimdi bir dava dolayısıyla yeniden karşı karşıya geldi. Uluslararası Tahkim Mahkemesi yaptığı değerlendirmelerin ardından BlackBerry’nin Nokia’ya tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti. Tazminat olarak bahsi geçen tutarın 137 milyon dolar olduğu açıklanırken iki şirket arasındaki anlaşmazlık bundan tam 5 yıl öncesine yani 2012 yılına dayanıyor. 2012 yılının ortalarında iki şirket patent konusunda bir problem yaşamış ve o dönem açılan dava geçtiğimiz yılın sonuna kadar varlığını sürdürmüştü. Davada çeşitli kararlar alınmış, BlackBerry bu kararları uygulamaya yanaşmamıştı.

BlackBerry ve Nokia arasındaki bu hukuki tatsızlık, iki tarafın da hukuk ekipleri tarafından titizlikle takip edilirken davanın seyri bir anda değişti. Kanadalı şirket BlackBerry, Finlandiyalı rakibine tam 11 patenti ihlal etmesi gerekçesiyle dava açtı. Daha önce alınan kararlara uymadığı belirtilen BlackBerry, kendi açtığı davanın ardından temyiz şokuyla karşılaştı. Konuya dair bir basın açıklaması yayınlayan şirket, mahkemenin argümanlarını “değersiz” ve “saçma” olarak niteledi.

Kaynak: http://www.yenisafak.com/teknoloji/blackberry-ile-nokiaya-patent-yuzunden-karsi-karsiya-2884360

3 ay önce
Devamını Oku
With two patents under her belt, Aichi junior high school girl looks to help other inventive kids

Asuka Kamiya, 14, a second-year student from Meisho Junior High School in Anjo, Aichi Prefecture, has established with her father a company to help elementary and junior high school students apply for patents and commercialize their inventions.

By using her experience in patenting her own invention two years ago, she hopes to help turn other students’ unique ideas into products.

 

 

When she was a fifth-grader, for a science project she conducted over a summer holiday, Kamiya created a can-recycling bin that uses a magnet to automatically separate steel and aluminum containers. Kamiya applied for a patent at the recommendation of her father, Toyoaki, 42, who runs a liquor sales consulting firm and had obtained a patent himself for an invention related to wine.

She was granted the patent for her “low-cost can-recycling bin” when she was a sixth-grader.

https://www.japantimes.co.jp/news/2017/11/13/national/two-patents-belt-aichi-junior-high-school-girl-looks-help-inventive-kids/#.Wh-v_St2GYA

3 ay önce
Devamını Oku
Docomo grants patent license to Samsung

NTT Docomo has reached an agreement to grant Samsung Electronics Co Ltd a patent license covering Docomo's standard-essential patents. The agreement includes both parties' cooperation in business and standard setting activities. As part of the agreement, Samsung is to pay licensing fees to Docomo.

Docomo has now granted standard-essential patent licenses to more than 30 companies.

Docomo receives licensing fees for its standard-essential patents, which are paid via patent pools or directly by individual companies.

Docomo plans to continue its patent licensing as a world leader in the research and development of mobile-network and service technologies for systems based on the W-CDMA, LTE, LTE-Advanced and to-be-standardized 5G standards

https://japantoday.com/category/tech/docomo-grants-patent-license-to-samsung

3 ay önce
Devamını Oku
Apple’dan fark yaratacak Patent!

Apple’ın katlanabilir iPhone tasarımı için kritik olan OLED paneli ve metalik menteşe, ekranın kapaklı cep telefonları gibi katlanmasını sağlayacak.

Apple Inc. dünyanın en çok satılan mobil cihazlarından olan iPhone‘nin “bir kitap gibi açılıp kapanmasını” sağlayacak esnek bir modelin patentini sundu. Apple‘ın, katlabilir bir iPhone için LG ile çalıştığı haberleri ortalıkta dolaşmaya başlayınca şirket patent sunumu yaptı. Şirket, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO)’ne resmi patent başvurusunda bulundu ve patent bu ay verildi.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, OLED ekranlarda sektörün en iyisi. Ancak Apple, cihaz özelliklerinin sızdırılmasından korktuğu için piyasadaki en büyük rakibi olan Samsung ile iş birliği yapmayarak LG ile çalışma kararı aldı. Samsung, muhtemelen Galaxy X olarak adlandırılacak olan katlanabilir tasarıma sahip akıllı telefonu 2018‘de piyasaya çıkacak. Buna karşılık katlanabilir iPhone modeli üretimi ise 2020‘den itibaren başlayabilir.

Bu arada LG‘nin kendi katlanabilir OLED panel prototipini tamamlayarak dayanıklılık ve verimlilik oranının yükseltildiği bildirildi. Şirket, geçtiğimiz günlerde Kuzey Gyeongsang Eyaleti, Gumi’deki E5 tesisinde ilk OLED üretimine başladı.

Kaynak:http://www.mynet.com/teknoloji/appledan-fark-yaratacak-patent-3521569-1

3 ay önce
Devamını Oku
Anadolu Üniversitesi Hızla Artan Patent Sayılarıyla Göz Dolduruyor!

Geçen yıl bilimsel faaliyetler açısından tarihinin en parlak yılını yaşayan Anadolu Üniversitesi, ulusal ve uluslararası patent sayılarındaki hızlı artışla da öne çıkmayı başardı.
Özellikle uluslararası patent alabilme kabiliyetinin oluşması ve artmasının, üniversitelerin gelişmişlik düzeyleri açısından önemli bir değişken olduğu göz önüne alındığında, Anadolu Üniversitesinin 2014 yılı itibarıyla her yıl patent sayılarında yükselen bir ivme yakalaması, araştırma altyapısına yapılan yatırımların ve öğretim üyelerinin motivasyonuna yönelik yapılan çalışmaların, karşılık bulduğunun da önemli bir göstergesi durumunda. Bir önceki yıla göre 2014’te uluslararası düzeyde iki kat, ulusal düzeyde daha da yüksek oranda seyreden söz konusu artış, izleyen yıllarda ise her iki düzeyde katlanarak devam etti. 2015’te uluslararası düzeyde 10, ulusal düzeyde 4 patente sahip olan Anadolu Üniversitesinde bu rakamlar, 2016 yılında ulusal düzeyde 17’ye, uluslararası düzeyde ise 10’a ulaşarak önemli bir yükseliş gösterdi.

Patent başvuruları önemli başarılara imza atıyor
Gösterdikleri başarılarla sözü edilen patenleri örneklendirecek çalışmalar ise şöyle sıralandı:
Anadolu Üniversitesine ait ’Geliştirilmiş ağırlık düşürme tipi sismik enerji kaynağı ekipmanı’ başlıklı patent başvurusu, 2016 yılında ’Türk Patent ve Marka Kurumu’ tarafından özel altın madalya ödülünü almaya hak kazandı. Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı tarafından verilen ödülü, Anadolu Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Aybar aldı. Bir diğer çalışma ise Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi öğretim elemanlarından Yrd. Doç. Dr. İsmail Özgür tarafından geliştirilen ve Anadolu Üniversitesine ait ’Magnezyum Sipinalin alev piroliz ile elde edilmesi yöntemi’ne ait patent başvurusu oldu. Risk sermaye grubundan yatırım alan başvuru ile patentin ticarileştirilmesine yönelik olarak önemli bir adım atıldı. Ayrıca, üniversite fikri hakların ticarileştirilmesi sonucunda kurulan şirkete Anadolu Üniversitesi ortak oldu.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/anadolu-universitesi-hizla-artan-patent-eskisehir-yerelhaber-2287923/

5 ay önce
Devamını Oku
2017 Yılı İlk Yarısında En Fazla Patent Başvurusu Yapan İlk 10 Firma ve Kuruluş

2017 yılının ilk altı ayında Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan yerli patent başvuruları içinde en çok başvuru yapan ilk 10 firma ve kurumun yer aldığı TÜRKPATENT Ligi sıralaması belli oldu.

Listeye göre ilk üç sırada Vestel, Arçelik ve Anadolu Isuzu yer aldı. Bununla birlikte 2 üniversitemiz de ilk 10’a girmeyi başardı.

İlk 6 aylık verilere göre oluşan listede; beyaz eşya, otomotiv ve bilgi-iletişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren firmaların yanısıra üniversiteler de var.

Yılın ilk yarısında yapılan 2.632 yerli patent başvurusunun %25’i ilk 10 sırada yer alan firma ve kurumlar tarafından yapıldı. Bu veriler ikinci yarıda ilk 10 sıralamada ciddi bir rekabetin yaşanacağını gösteriyor.

Bakanlığımızın 2017 yılının ikinci yarısı için belirlediği 5.000 yerli patent başvurusu hedefine ulaşılmasında, ülkemizdeki buluş potansiyelinin ortaya çıkarılması ve bunların ticarileşmesi suretiyle ekonomiye kazandırılması noktasında bütün firma, kurum ve girişimcilerimizin katkıları büyük önem taşıyor. 

 

5 ay önce
Devamını Oku
TÜRKPATENT Temmuz Dönemi Sınai Mülkiyet Verilerini Açıkladı!

TÜRKPATENT Temmuz Dönemi Sınai Mülkiyet Verileri

Patent, marka, tasarım ve faydalı model başvuruları ve tescilleri temmuz dönemi verileri açıklandı. 

2017 yılı temmuz ayı sonu itibariyle Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan marka başvuru sayısı 59.374’ü yerli olmak üzere toplam 67.867’ye ulaştı. Yerli marka başvuru oranı %87,1 oldu.

Geçen yıla göre yerli marka başvuruları %8,5 artış gösterdi. Toplam marka başvuruları %9,8 arttı.

Patent başvuru sayısı 3.051 yerli, 6.063 yabancı toplam 9.114’e ulaştı. Patent başvuruları geçen yıla göre %8,7 arttı.

Faydalı model başvuru sayısı yerli 1.927 olmak üzere toplam 1.963 oldu. Yerli faydalı model başvurusu oranı ise %98,2.

Tasarım başvuru sayısı 22,091 yerli, 666 yabancı; toplam 22.757 oldu. Yerli tasarım başvurusu oranı %97,1 oldu.

2017 yılı Temmuz ayı sonu tescil sayıları ise markada 40.236 yerli, toplam 45.894; patent tescil sayıları 992 yerli, toplam 7.072; faydalı modelde 1.511 yerli, toplam 1.550; tasarımda 23.468’i yerli, toplam 24.241’e ulaştı. 

 

6 ay önce
Devamını Oku
Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz!

Teknoloji şirketlerinin sürekli patent davaları ile gündeme geldiğini görüyoruz. Peki şirketler patentlere ne kadar önem veriyor ve ne kadar patente sahipler işte detaylar!

Teknoloji şirketleri, yeniliklerini yakın gelecekte herhangi bir şekilde gerçekleştirme niyetinde olmamalarına rağmen geliştirmelerini hızlıca patent ile tescilliyorlar. Yenilikleri patentlemek onlara huzur veriyor. Rakiplerinin alanlarına girmesini engellemeye çalışırken fikri mülkiyetlerini koruyorlar.

IBM patent sayısıyla liderliği elinde tutuyor

GoogleFacebookAppleAmazonMicrosoft gibi büyük teknoloji şirketleri her yıl ABD'de binlerce patent kaydı yapıyor. En son veriler, IBM'in bu yıl içerisinde şimdiye kadar en çok patent kaydı yapan şirket olduğunu gösteriyor. Samsung ise listenin ikinci sırasında kendisine yer bulmuş.

IBM 2017'de 1 Ağustos tarihine kadar olan süreçte 5.797 patent tescili aldı. Samsung4.143 patent tescili ile ikinci sırada yer almakta. Bu, 1 Ocak - 1 Ağustos 2017 arasında IBM için günlük ortalama 27.2 patent anlamına gelirken Samsung için günde 19.5 patent anlamına geliyor.

 

IBM ayrıca 2010 yılından bu yana 53.925 ile toplam patent sayısında lider konumda. Samsung ise 2010 yılından bu yana 44.301 patent başvurusu ile yine ikinci sırada yer alıyor.

Şirketlerin binlerce patent aldığını görüyoruz bununla birlikte şirketlerin yeni bir teknolojiyi patentlemesi piyasaya sürme niyetinde olduğu anlamına gelmiyor.

Samsung'un tüketiciler için henüz geliştirmediği çok güzel teknolojileri ayrıntılı olarak anlatan sayısız patent gördük. Şirketin sayısız patentinden her birini kullanıp kullanmayacağı ise başka bir mesele.

Kaynak: http://shiftdelete.net/teknoloji-sirketleri-patent-yarisi-84215 

6 ay önce
Devamını Oku
Apple ile patent kavgası Qualcomm'un üst düzey yöneticisini koltuğundan etti

Qualcomm’un son yıllarda tekelleşme ve haksız rekabet konusunda çeşitli ülkelerde yaşadığı problemler ve Apple ile aralarında patent davaları Derek Aberle'nin görevi bırakmasına neden oldu.

Qualcomm, Qualcomm başkanı Derek Aberle 31 Aralık'ta yollarını ayıracağını açıkladı. Ayrılma nedeni olarak Aberle'nin yaklaşık on yıldır sürdüğü QUALCOMM lisanslama bölümü olan Qualcomm Technology Licensing'in (QTL) birçok yasal savaşın ortasında bulunması gösteriliyor. 

Qualcomm CEO'su Steve Mollenkopf, yaptığı bir açıklamada, Aberle'nin "vizyonu, yaratıcılığı, özveri ve kararlılığı" ile övgüde bulundu.

Yetkili, "Yetenekli liderliğinde QTL bölümü hem gelir hem de kazanç açısından önemli ölçüde büyüdü, 4G lisans programını kurdu ve sektör genelinde önemli rekabeti sağladı. Şirketin Derek'in başarı kaydını oluşturmak ve ileride sağlam sonuçlar vermeye devam etmek için iyi bir konumda olduğuna inanıyorum." dedi.

Aberle, 2000 yılında Qualcomm'a katıldı ve 2008'den itibaren QTL bölümüne liderlik etti. QTL, Qualcomm'un kazançlarının çoğunu oluşturuyor ancak diğer iş bölümü QCT (Qualcomm CDA Technologies) gelirinin çoğunu oluşturuyor.

QTL, Apple'la devam eden ve devam eden bir hukuki ihtilaf nedeniyle baskı altındaydı. Qualcomm Mayıs ayı içerisinde, lisans anlaşmalarını ihlal ettiği için birden fazla Apple iPhone ve iPad üreticisi için dava açtı. Qualcomm, Apple'ın "her sanığın davranışını düzenlediğini" iddia ediyor. Apple ve Qualcomm arasındaki yasal işlemler Ocak ayında başladı. Apple bu yarı iletken devini çipsetler için fazla ücretle suçladı ve sözleşmeli indirimli ödemelerde yaklaşık 1 milyar dolar tutarında bir tazminat talep etti.  on aylarda iki firmanın uzlaşabileceği gündeme gelmişti.

Ayrıca, bu yılın başlarında ABD Federal Ticaret Komisyonu, Qualcomm'a lisans verme uygulamaları hakkında dava açtı. 

31 Aralık itibariyle görevi sonlanacak olan Aberle gidene kadar başkan yardımcısı Alex Rogers yetkili olacak ve firmanın patronu Steve Mallenkopf’a rapor verecek.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/apple-ile-patent-kavgasi-teknoloji-haber-2511059/

6 ay önce
Devamını Oku
Tekstil devine 'dantelli bluz' davası!

Türkiye’nin önde gelen moda perakendecisi Koton mağazalarında satışı yapılan bir ürün için ‘taklit’ davası açıldı. Davacı şirketin talebi sonrası mahkeme heyeti ve bilirkişi mağazalarda inceleme yaptı. Hazırlanan raporda, ünlü markanın satışını yaptığı dantelli kadın bluzunun, davacıya ait tescilli ürünle ‘benzer’ olduğu belirtildi. 486 mağazası bulunan Koton adına yapılan yapılan açıklamada ise, davaya konu ürünü ithal ettikleri belirtilerek "Davacı,  Çin'den ithal ettiğimiz ürün için 4 ay sonra marka tescili yaptı" denildi.

Yurtiçi ve yurtdışında 486 mağazası bulunan Koton'a (Koton Mağazacılık Tekstil San. ve Tic. A.Ş), karşı ilginç bir davanın açıldığı anlaşıldı. Bakırköy 1. Fikrî
ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde açılan davada, davacı konumda  Akspa Tekstil San. ve Tic. Ltd. şirketi yer aldı.

‘MARKA HAKKINA TECAVÜZ’ İDDİASI

22 Ağustos günü açılan davanın dilekçesinde, Koton’a yönelik bir takım suçlamalar yer alıyor. Akspa Tekstil avukatı Mehmet Yıldırım’ın imzasını taşıyan dava dilekçesinde, Koton’un,  'marka hakkına tecavüz' ederek haksız rekabete yol açtığı öne sürüldü. Dilekçeye göre, Akspa Tekstil dantelli ürünler konusunda bilinen bir üretici. Şirket, kendi tasarımı olan ürünleri de Türk Patent Enstitüsünde tescil ettirdi.
 
NUMUNE ALDI MAHKEMEYE GİTTİ

Dilekçede yer alan bilgilere göre, Akspa Tekstil tarafı, Koton’un, Bakırköy’de bulunan bir AVM’deki mağazasında, kendilerine ait desenlerin kullanılarak üretilen ürünlerin satışının yapıldığını öğrendi. Anılan mağazada bir ürün satın alınarak konu mahkemeye taşındı. Geçen Temmuz ayında yapılan başvuruda, mahkemeden 'tespit' talebinde bulunuldu.
 
HEYET İNCELEME YAPTI 

Mahkeme heyeti ile  birlikte bilirkişi, Koton’un iki büyük AVM’deki mağazasında inceleme yaptı. Benzer oldukları iddia edilen ürünün fotoğrafları çekildi.
 
RAPOR: ÜRÜNLER BENZER 

Hazırlanan bilirkişi raporunda, Koton mağazalarında satılan giyside yer alan desenlerin, Akspa Tekstil’e ait dantel desenleri ile benzer olduğu kaydedildi. Anılan rapor, 31 Temmuz günü Koton tarafına da tebliğ edildi. Akabinde de şirkete ihtarname gönderildi.
 
‘O ÜRÜNLER TOPLATILSIN’

Mahkemenin yaptığı tespit sonrası açılan yeni davada ise, şirketin tazminata mahkûm edilmesi talep edildi. Dava dilekçesinde ayrıca, benzer olan ürünler için toplatma kararı talep edilirken, halka açık konumda olan şirkette hisse devirlerinin de dava süresince tedbiren durdurulması talep edildi.

KOTON: BİZ İTHAL ETTİK ONLAR TESCİL ETTİ

Konu ile ilgili Koton’dan yapılan açıklamada ise, davaya konu ürünün Çin’den ithal edildiği kaydedilerek şu ifadelere yer verildi: "Söz konusu dantel ürününün ithal talebini şirketimiz, 07 Nisan 2016 tarihli proforma fatura ile Çin’deki bir şirketten gerçekleştirmiştir. Şirketimiz tarafından ithal edilen dantel deseni, söz konusu firma tarafından, 12 Ağustos 2016’da Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde ‘haksız bir şekilde’ tescil ettirilmiştir.

'TALEPLERİ FAHİŞ KABUL EDEMEYİZ'

Tescilin, şirketimizin ürünün ithalatını gerçekleştirmesinden dört ayı aşan bir süre sonra yapıldığı gümrük beyannamesi, proforma fatura, fatura vb. evrak ile sabittir. Şirketimiz tarafından haksız tescilin iptali de dahil olmak üzere tüm yasal haklarımız için gerekli yasal süreç başlatılmıştır.  22 Ağustos’ta ikame edildiği iddia edilen dava ile ilgili henüz tarafımıza tebliğ edilmiş herhangi bir evrak bulunmamakta.  İddia edilenin aksine haksız ve dayanaksız tescile ilişkin, Akspa’nın şirketimizden fahiş, anlaşılmaz taleplerinin kabulü mümkün değildir.”

Akspa'dan yapılan açıklamada ise tescil başvurusunun 10 Ocak 2016'da yapıldığı belirtildi. 

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-tekstil-devine-dantelli-bluz-soku-40563796

6 ay önce
Devamını Oku
Lumia'lara Ait 500 Adet Patent, Nokia'nın Kullanması İçin HDM'ye Gönderildi!

Nokia markalı telefon üretme hakkını Microsoft'tan alan ve yeni Nokia cihazlarla beğeni toplayan HMD, Nokia Lumialara ait 500 adet patenti Microsoft'tan aldı.

HMD Global Nokia'nın akıllı telefon birimini Microsoft'tan satın alarak Nokia 3, 5 ve 6'yı piyasaya sürmüştü. Yeni amiral gemisi Nokia 8'i ise önümüzdeki ay piyasaya sürmeye hazırlanıyorlar. Yeni gelen sızıntılara göre Nokia'ya ait 500 adet patent, Microsoft'tan HMD'ye devredildi.

500 patentten en dikkat çekeni, Nokia Lumia'nın kamera arayüzü. Öğrenilenlere göre, HMD bir sürpriz yapıp Nokia Lumialardaki kamera arayüzünü geliştirerek yeni Nokia telefonlara uygulayabilir.

Bunun yanı sıra PureView, ClearBlack ve PureMotion markaları hala Microsoft'a ait, bu yüzden yakın zaman içerisinde yeni Nokia telefonlarında beklenmiyorlar. Ancak Zeiss'ı Nokia 8'de kesin olarak göreceğiz. Microsoft hala 200'e yakın tasarım patentine sahip. Bunları da HMD'ye devredip etmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Kaynak: http://www.webtekno.com/lumia-lara-ait-500-adet-patent-nokia-da-kullanilsin-diye-hdm-ye-gonderildi-h31771.html 

7 ay önce
Devamını Oku
Türkiye'deki Patent Başvurularında Yabancılar Arayı Açıyor!

Türk Patent ve Marka Kurumu, 2017’nin ilk 6 ay patent başvuru istatistiklerini açıkladı. Uluslararası Patent Birliği, Türkiye’de yapılan yabancı patent başvurularının yerli patentlere oranla çok daha hızlı arttığını belirterek, yerli patent başvuruları bu şekilde geride kalmaya devam ederse gelecekte yurtdışından önce Türkiye’deki hareket alanı önemli şekilde daralabileceğinin altı çizildi
Türk Patent ve Marka Kurumu, 2017’nin ilk 6 ay patent başvuru istatistiklerini açıkladı. Buna göre, yerli patent başvurusu geçen yıla oranla yüzde 0,1’lik bir artış ile ancak 2 bin 628’i bulurken, yabancı patent başvuruları ise yüzde 13,4 ile 5 bin 234 sayısına ulaştı. Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine göre 2017’nin ilk 6 ayında 51 bin 608 yerli marka başvurusu, 7 bin 321 yabancı marka başvurusu yapıldı. Buna göre yerli marka başvurularında geçen yıla oranla yüzde 2.7’lik bir artış oldu. Tasarım başvurularında ise yine bu dönemde 4 bin 185 yerli, 223 yabancı tasarım başvurusu yapıldı. Yerli tasarım başvuruları ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 8.1 azaldı.

Manisa’dan büyük sıçrayış
Öte yandan il bazında yapılan patent başvuru rakamları da açıklandı. İstanbul, bin 7 başvuru ile ilk sırada yer aldı. Bu yılın altı aylık patent başvuru sıralamasında ise Ankara, İzmir ve Bursa gibi önemli sanayi kentlerini geride bırakan Manisa, 291 başvuru ile ikinci sıraya yükseldi. 257 başvuru ile üçüncü sırada Ankara’nın bulunduğu sıralamada dördüncülüğü de 159 başvuru ile Bursa aldı.
Uluslararası Patent Birliği’nden (UPB) yapılan açıklamada, 2017’nin ilk 6 ayında Türkiye’de yapılan yabancı patent başvurularının yerli patentlere oranla çok daha hızlı arttığı kaydedilirken, ivmenin önümüzdeki yıllarda da böyle devam etmesi durumunda Türk firmalarının yenilikçi ve rekabetçi çözümleri yerli pazara sunma noktasındaki hareket alanının giderek daralacağı bildirildi. Destek ve vergi muafiyeti gibi teşvikler olmasına rağmen 2016’ya göre neredeyse hiçbir artış yaşanmazken, yerli patent başvuruları bu şekilde geride kalmaya devam ederse gelecekte yurtdışından önce Türkiye’deki hareket alanı önemli şekilde daralabileceğinin altı çizildi. Bu sebeple Türkiye’de yabancılara karşı pozisyonun ve rekabetçi yönün koruyabilmek için en azından ikinci altı ayda ve sonraki yıllarda çok daha fazla yerli patent başvurusu yapması gerektiğinin altı çizildi.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/turkiye-deki-patent-basvurularinda-yabancilar-istanbul-yerelhaber-2179411/

7 ay önce
Devamını Oku
Apple granted patent on smart dock with Siri and wireless charging

Apple was granted a new patent this week, one that’s particularly interesting given Apple’s upcoming HomePod and rumors of a wirelessly charging iPhone 8: an iPhone dock that could have Siri and a wireless charger built in.

The patent, officially for a “Smart dock for activating a voice recognition mode of a portable electronic device,” is pretty broad. It covers a dock that could recognize that an iPhone had been placed into it and activate a microphone that could listen for voice commands to allow users to control a phone from across a room. In other words, it’s a Siri dock. The patent also covers multiple ways of charging said iPhone, including wireless charging, and describes docks that range just simple connectors with a microphone and speaker to full-fledged miniature computers with buttons and displays.

 

Now, before I go off into rampant speculation, it’s worth remembering that this is a patent, not an actual product announcement. But the interesting part is how this could tie in to Apple’s HomePod strategy. Many users,including myself, have pointed out that while Apple has the expensive $349 HomePod, it’s tough to argue that that product alone could compete with a $180 Echo, let alone Amazon’s $50 Echo Dot. A Siri-infused dock could work a lot like an Echo Dot, as a smaller, cheaper option for users looking to integrate Apple’s digital assistant into their homes. It’s also important to note that Apple filed for this patent back in 2012, which could mean that it’s an idea that the company has been developing for years and refining, or that any possible products stemming from this were abandoned a long time ago.

Still, as with any Apple patent, it’s always interesting to see what the minds at Cupertino are thinking about, and even if a wireless charging Siri dock never comes to fruition, it’s nice to dream of what could be.

Source: https://www.theverge.com/circuitbreaker/2017/7/19/15998778/apple-patent-smart-dock-siri-wireless-charging-homepod-speculation 

8 ay önce
Devamını Oku
Tüm iPhone'lara panik butonu geliyor!

Apple da dahil olmak üzere pek çok akıllı telefon üreticisi telefonlarında özellikle yazılım desteği ile acil durumlar için farklı çözümler sunuyor. Ancak anlaşılan Apple, bunu daha sadeleştirmek ve daha hızlı erişim imkanı sunabilmek için farklı çözümler peşinde. En azından 18 Temmuz 2017 tarihli patent bize bunu gösteriyor.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan patent başvurusuna göre Apple, parmak izi tarayıcısına benzeyen bir biyometrik sensörü, acil durum çağrısını harekete geçirmek üzere kullanacak. Bunu nasıl yapacağı ve Touch ID'ye mi entegre edeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Aslında patent, Mart 2013 tarihinde dosyalanmış. Patent örneğinde belirli komutları yürüten sensör üzerinde kullanılan frekansı, kuvveti ve hatta parmak izini tanıyabilen bir sistemin kullanılması öngörülüyor. Bunu zaten Touch ID'nin şu anki halinde görebiliyoruz. Güncellenen patente şimdi bir de acil durumlarda nasıl davranabileceğine ilişkin yeni bilgiler de eklenmiş.

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/tum-iphonelara-panik-butonu-geliyor-40526636 

8 ay önce
Devamını Oku
Qualcomm’dan Apple’a patent davası!

Qualcomm, iPhone ithalatı ve satışı gerçekleştirdiği gerekçesiyle ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na (ITC) şikâyette bulunduğunu açıkladı.

Qualcomm, patent ihlali yaptığı gerekçesiyle Apple aleyhine Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) ve Federal Mahkemeye başvuruda bulundu. ITC’ye yapılan şikayette patent yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple ürünlerinin ithalatının engellenmesi isteniyor.

Qualcomm, bugün yaptığı duyuruda, Qualcomm’a ait olan ve iPhone’lardaki önemli özellik ve işlevleri çalıştıran kilit teknolojileri içeren altı patent hakkının bir ya da birkaçını ihlal ettiğini iddia ettiği Apple’ın hukuksuz olarak iPhone ithalatı ve satışı gerçekleştirdiği gerekçesiyle ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) şikâyette bulunduğunu açıkladı. Qualcomm teknolojilerini yasadışı ve haksız bir şekilde kullanan Apple’ı durdurmak isteyen Qualcomm, ITC’nin yasa ihlaliyle gerçekleşen bu ithalatlar üzerinde soruşturma açmasını ve soruşturma neticesinde bu iPhone’ların ve diğer ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne ithalatının durdurulması için Kısıtlayıcı Giriş Yasağı (LEO) çıkarmasını talep ediyor. Şirket, Qualcomm’un iş ortakları haricindeki firmalardan tedarik edilen hücresel taban-bant işlemcileri kullanan iPhone’ların kullanımını engelleyecek bir Kısıtlayıcı Karar istiyor. Qualcomm ayrıca Apple’ın hali hazırda ithal ettiği ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pazarlama, reklam, teşhir, dağıtım için hazırda tutma ve kullanımını engelleyecek bir Haksız Uygulamayı Durdurma Emri de çıkarılmasını istiyor.

Qualcomm genel başkan yardımcısı ve danışmanı Don Rosenberg “Qualcomm’un icatları her bir iPhone’un tam olarak kalbinde duruyor ve modem teknolojilerinin ya da hücresel standartlarının ötesine uzanıyor. Bizim binlerce patentten oluşan bir portföyümüz var; bunların içinde yer alan ve şikâyete konu olan altı patentin her biri iPhone fonksiyonları içinde en hayati önem taşıyanlar arasında yer alıyor. Apple ise Qualcomm teknolojilerini kullanmaya devam ederken karşılığını ödemeyi kabul etmiyor. Bu dava ile Apple’ın ihlal ettiği patentli teknolojilerimizi kullanmasını durdurmayı hedefliyoruz.”

Söz konusu altı patent, U.S. Patent No. 8,633,936, U.S. Patent No. 8,698,558, U.S. Patent No. 8,487,658, U.S. Patent No. 8,838,949, U.S. Patent No. 9,535,490, ve U.S. Patent No. 9,608,675, akıllı telefonların pil ömürlerini uzatırken yüksek performans göstermelerini sağlıyor. Her bir patent kendine özel yollarla en popüler akıllı telefonların birçoğuna benzer bir hizmet sağlıyor. Söz konusu patentlerle sağlanan bu teknolojiler iPhone’ların performansı için çok kritik bir öneme sahipse de, bu altı patent mobil cihazlardaki standart uygulamalarda elzem olmadığı gibi lisanslandırma taahhüdüne de tabi değil.

Qualcomm bugün ayrıca Güney Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyla ITC şikâyet başvurusunda adı geçen ve Apple’ın ihlal ettiği altı patentin araştırılmasını istedi. Başvuruda zararların karşılanması ve ihtiyati tedbir kararı alınması isteniyor.

Qualcomm ITC’nin soruşturmaya ağustos ayında başlamasını ve konunun önümüzdeki sene mahkemeye taşınmasını bekliyor.

Kaynak: http://digitalage.com.tr/qualcommdan-applea-patent-davasi/

8 ay önce
Devamını Oku
İlk sızıntı patent görselleriyle geldi; Karşınızda 2018 Megane RS ve GT

Tanıtım için geri sayım devam ederken ortaya çıkan patent görselleri RS ve GT’nin yeni kimliğini büyük oranda ortaya koyuyor.

Resmi tanıtım etkinliği için önümüzde iki aylık bir zaman dilimi bulunan yeni Megane RS‘le ilgili bekleyiş devam ediyor. Geliştirme ve test süreci Renault Sport ekibi tarafından yürütülen ve yaklaşık 300 beygirlik bir güç değeriyle gelmesi gündemde olan yeni Megane RS’in özellikle sürüş deneyimi bazında ciddi iyileştirmelerle geleceğini Renault cephesinin yaptığı açıklamalarla geçtiğimiz dönemde öğrenmiştik. Sport ve Cup olmak üzere iki farklı şasiyle gelecek olan araç yeni süspansiyon ve dört tekerlekten manevra sistemiyle sürüş dinamikleri bazında yeni bir yola girmeye hazırlanıyor. Renault aralıklarla paylaştığı bilgiler ve kamuflajlı görüntülerle araçla ilgili heyecanın dozunu belirli bir düzeyde tutmayı ihmal etmezken bugün ortaya çıkan patent görselleriyle ekibin yeni oyuncağını ilk kez net şekilde görebiliyoruz.

RS’in yanında GT versiyonunun da patent görselleriyle ortaya çıktığını gördüğümüz fotoğraflarda beklentilerimiz aksine bir yapının karşımıza çıkmıyor. RS versiyonunda büyük hava girişli tamponlar, agresif bir difüzör ve ortadan tek çıkış verilmiş bir egzoz yer alırken, GT’nin arka bölümünde çift egzoz çıkışı en büyük karakteristik farkı meydana getiriyor. Aracın ışıklandırma grubunda yer alan grafiklerinin de (sinyal gibi) küçük farklılıklara sahip olacağı şu anda masada duran seçenekler arasında. Eylül ayının ikinci haftasında tanıtılacak olan Megane RS ile ilgili son gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.log.com.tr/ilk-sizinti-patent-gorselleriyle-geldi-karsinizda-2018-megane-rs-ve-gt/

8 ay önce
Devamını Oku
Samsung Üç Gizemli Patent Daha Aldı!

 

Samsung iki akıllı cep telefonu ve bir Gear Icon X-şekilli kasa patenti aldı!

Ne yazık ki, belgeler ürünler hakkında hiçbir bilgi vermiyor. Bildiğimiz şeyler resimlerde görünenlerle sınırlı. Yani elimizde tahmin yürütecek pek malzeme yok.

Şunu belirtmeliyiz ki  Samsung üzerinde oynadığı tasarımların hep patentini alır ve bunların çoğu gün ışığı görmeden ortadan kaybolur. Bu sonunculardaki sıra dışılığı da düşününce, bunların da gün yüzü göreceği çok şüpheli.

Sizce neye bakıyoruz? Bizce ilki, 360 derece kamera ekleme destekleyen bir  Galaxy Note 8 türevi, diğeri de çift ekranlı bir kapaklı telefon.

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/samsung-uc-gizemli-tasarim-patenti-aldi_70594.html

 

 

 

8 ay önce
Devamını Oku
Microsoft'tan sonra Nokia ile de patent anlaştı!

Microsoft'tan 1.500 patent almasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra, şimdi de Nokia ile patent lisanslama işbirliğine girişen Çinli telefon devi Xiaomi, bu kez ağ ürünlerine göz dikti.

Anlaşma üç alanı kapsıyor. Nokia ve Xiaomi, hücresel ağ patentlerini kapsayan bir çapraz lisanslama anlaşması yaptı. Xiaomi, içeriği belirtilmeyen Nokia patentlerini satın aldı. Son olarak, Nokia, Xiaomi'ye ağ ekipmanı sağlayacak ve iki şirket, IP taşıma çözümlerinde işbirliği yapacak.

İkili ayrıca nesnelerin interneti, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka konularında da birlikte çalışmak üzere görüşecek.

Xiaomi, Nokia'nın özellikle "büyük web sağlayıcılar ve veri merkezi operatörleri için yüksek kapasiteli, düşük güç gereksinimli ağ altyapı ekipmanlarının" ve "Nokia'nın yeni tanıttığı FP4 ağ işlemcisi için veri merkezi ara bağlantı ve IP yönlendirme ile veri merkezi çözümlerinin" müşterisi olacak.

Çin'de kurulan ve kısa sürede akıllı telefonlarıyla ülke pazarında hakim konuma gelen Xiaomi, şu anda 30 ülkede hizmet veriyor.

Kaynak: http://www.haber7.com/telefon/haber/2370907-microsofttan-sonra-nokia-ile-de-patent-anlasti

8 ay önce
Devamını Oku
Facebook'un aldığı son patent kullanıcılarını tedirgin etti!

2 milyarı aşkın kullanıcısı olan Facebook, platformunu geliştirmek için çeşitli yeni özellikler ve algoritmaların patentini alıyor ve geliştiriyor. Fakat sosyal medya devinin son aldığı patent, akılları oldukça karıştırdı.

Kullanıcılarının en özelinden tutunda nerede ise çoğu kişisel bilgilerini elinde bulunduran Facebook, yeni aldığı patent ile kullanıcılarını izlemeyi planlıyor. Özellikle bilgisayarların Web kameralarını ve mobil cihazların ön kameralarını hedef alan patent, kişisel mahremiyeti oldukça büyük tehlikeye atıyor.

Son dönemde reklam gelirlerini arttırmayı hedefleyen Sosyal medya devi, bu yönde elindeki tüm imkanları kullanmaya başladı. Söz konusu aldığı patent de ne yazık ki reklam gelirlerini arttırmaya yönelik. Alınan bu patent kullanıcıların duygularını yani yüz ifadelerini tespit ediyor. Platformda dolaşan veya video izleyen bir kullanıcının yüz ifadelerinden duygularını tespit eden algoritma, kişinin duygusal haline göre içerik göstermeye devam ediyor. Yani kullanıcı bir videoyu izlerken eğlenceli vakit geçiriyorsa algoritma bu durumu algılıyor ve benzer içeriğe sahip videoları kullanıcıya göstermeye devam ediyor.

Ayrıca alınan patent kullanıcının sadece içeriklere olan tepkilerini tespit etmiyor. Gösterilen reklamlara olan tepkileri de tespit ederek kişiye özel reklam gösterme görevini de üstleniyor.

Kullanıcı mahremiyetini tehlikeye atan bu patente ise sosyal medya devi, Şirket birçok teknolojik patente sahip, ancak hepsini kullanmıyor. Facebook temsilcileri, patentlerin şirketin gelecekteki planlarına yönelik alındıkları bir açıklama getiriyor. Lakin platformun bu gücü yine de kullanıcılarını özel hayatlarına dair tedirgin etmeye yetiyor.

Facebook’un bu yeni patentini engellemenin bir yolu mevcut. Bu duruma maruz kalmak istemeyen iOS kullanıcıları, ayar menüsünden Facebook’a tıklayarak uygulama ayarlarından erişim iznine gidebilirsiniz. Ulaştığınız menüden Kamera ve Mikrofonu'u kapatarak söz konusu tehlikeden kurtulabilirsiniz.

Android kullanıcıları ise Ayarlar’a girerek uygulama sekmesini açmaları gerekiyor. Oradan Facebook’u bularak izler sekmesine ulaşabilirler. Sonrasında yine iOS’ta olduğu gibi Kamera ve Mikrofonu erişimi kapatmaları gerekiyor.

Kaynak: http://www.trabzonhaber.com.tr/facebookun-aldigi-son-patent-kullanicilarini-tedirgin-etti-83070h.htm

8 ay önce
Devamını Oku
RED, Hydrogen One için yeni bir patent aldı!

RED’in holografik ekranıyla dikkat çeken Hydrogen One adlı akıllı telefonu, 8K çözünürlüğü destekleyen bir kamera ile gelecek.

Ürettiği Yüksek kaliteli sinema kameraları ile tanınan RED’in üst düzey telefonunda birçok dikkat çeken özellik bulunuyor, ancak bunlar arasında en dikkat çekicileri 3D görsel ve sesleri sunacak olan holografik bir ekrana sahip olması oldu. Android işletim sistemi ile çalışacak olan Hydrogen One’ın ekranı 3 boyutlu videoları destekleyecek. Bu özellik doğru bir şekilde uygulanırsa Hydrogen One, telefon teknolojisini birkaç adım ileri taşıyacak yeni standartların oluşmasını sağlayabilir.

RED’in aldığı yeni patent ile profesyonel kamera bilgisini telefonuna taşımak istiyor. Oldukça kompleks bir modüler kamera sistemine sahip olacak Hydrogen One’da 8K çözünürlüğüne kadar video çekebilen bir telefon kamerası geliştirmek üzerine çalışılıyor. RED’in bu kamera modülünde CMOS, CCD veya FOVEON sensörlerine de yer verileceği konuşuluyor.

Fotoğraf makinesi almadan profesyonel fotoğraf makinesi deneyimi sunacak olan RED, bu hamleyle piyasanın üzerinde bir akıllı telefon üretmeyi planlıyor. RED’in Hydrogen One’da daha hangi sistemleri dahil edeceği belirsizliğini koruyor olsa da birçok açıdan üst düzey olmasının dışında batarya bakımından da beklentileri karşılaması gerekiyor. Ekranı ve diğer dikkat çekici özellikleriyle gelecek bir telefonun doğal olarak güçlü bir batarya ile gelmesi bekleniyor.

Kaynak:http://www.pcworld.com.tr/telefon/red-hydrogen-one-icin-yeni-bir-patent-aldi/

8 ay önce
Devamını Oku
Amazon has applied to patent a beehive-like drone tower!

Amazon has applied to patent a multi-level beehive-like tower that would deploy and receive delivery drones. The patent was filed with the US Patent and Trademark Office and published on Thursday. In the patent, Amazon describes the tower as a "multi-level fulfillment center for unmanned aerial vehicles". It's likely that the tower would be particularly useful to Amazon in densely populated areas, such as Manhattan, London, and Tokyo. However, several regulatory hurdles would have to be overcome before Amazon could start building the towers, should it decide to push ahead with the idea for them. The drawings in the patent filing look like they've been plucked straight out of a scene from a science fiction movie. Kaynak: http://www.businessinsider.com/amazon-has-applied-to-patent-a-beehive-like-drone-tower-2017-6

9 ay önce
Devamını Oku
5G için Türk Telekom 28 patent başvurusu yaptı!

Türk Telekom Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, Londra’da düzenlenen Dünya 5G Zirvesi’nde, Türk Telekom 5G teknolojileri alanındaki vizyonunu anlattı. 13-15 Haziran’da Londra’da düzenlenen zirvede, Türk Telekom Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun; Türk Telekom’un yeni nesil şehirler, makineler arası iletişim, nesnelerin interneti gibi çözümleriyle birlikte 5G teknolojisi için yaptığı hazırlıklardan söz ederken, 5G’nin getireceği yenilikler ile ilgili bilgiler de paylaştı. Dursun şunları söyledi: “1 Nisan 2016 itibariyle ülkemizde kullanılmaya başlanan LTE teknolojisini çok hızlı bir şekilde tüm Türkiye’ye yayarak, kısa sürede yüzde 75 kapsama alanına ulaştık. Türk Telekom olarak, 5G teknolojilerinin geleceğine yönelik öncü çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Bu bağlamda iştiraklerimizden Argela, 5G teknolojileri alanında geliştirdiği ProgRAN ile dünya genelinde kullanılacak 5G uyumlu baz istasyonlarını tasarlıyor ve 5G’nin standartlarını LTE lansmanı öncesinden itibaren kodluyor. ProgRAN ile teknoloji sektörünün en büyük organizasyonlarından biri kabul edilen MWC 2017 kapsamında düzenlenen Küresel Mobil Ödülleri’nde, “LTE’nin 5G’ye Evrimine Üstün Katkı” kategorisinde finale kalarak dünya devleri ile birlikte en iyi 5 proje arasında yer alma başarısı gösterdik. Yer aldığımız uluslararası Clear 5G projesi ve iştirakımız Argela’nın Ankara’da kurduğu Türkiye’nin ilk 5G Mükemmeliyet Merkezi gibi çalışmalarımızla 5G teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük ediyoruz.” YENİ NESİL ŞEHİRLER Dursun, şöyle devam etti: “5G teknolojisiyle nesnelerin interneti alanındaki süreçler daha da gelişecek. Türk Telekom olarak havalimanlarında; yer hizmetleri, uçaklar, havalimanı ekipmanı gibi tüm operasyonel süreçleri Nesnelerin İnterneti (IoT) sayesinde, daha güvenli ve daha kolay bir hale getirmek için de çalışmalara başladık.” Zirve’de, Türk Telekom’un Karaman, Antalya ve Kars’ta kurduğu yeni nesil şehir çözümleri hakkında da bilgi veren Dursun, “Yeni nesil şehircilik anlayışımız ve yeni nesil şehir teknolojilerimiz sayesinde, her ilin ihtiyacına özel entegre çözümler sunuyoruz. Yeni nesil şehirlerin kullandığı data miktarı çok yüksek hızlara, geniş kapasiteye ve yaygın bir altyapıya ihtiyaç duyuyor. Bu hız ve kapasite ihtiyacı, şu an kullandığımız LTE ve devamında hayata geçecek 5G teknolojileriyle kesintisiz bir şekilde karşılanabilecek” dedi. Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/turk-telekom-28-patent-basvurusu-yapti-40496199

9 ay önce
Devamını Oku
Apple Watch 3 için Bir Patent Daha Ortaya Çıktı

Apple Watch 3 akıllı saatleri, markanın bu alanda en başarılı ürünlerinden biri olacak. Yeni seri olmasıyla beraber tabi ki Apple’ın bu modelde daha iyi bir teknolojiyi kullanıcılara sunması da bekleniyor fakat bunun dışında Apple Watch 3 serisinde bambaşka teknolojilere de yer verilmesi bekleniyor. Alınan son patent görselleri de Apple’ın yeni akıllı saatlerinde ne kadar kararlı olduğunun en büyük kanıtı. Daha önce Apple’ın uyku takibi özelliğiyle üzerinde çalıştığı ve bunun için yeni patent görselleri paylaşıldığını da biliyoruz. Bunun hemen arkasında ise Apple’ın yeni akıllı saatlerinde kan ölçümlerine önem verecek yeni bir sistemi kullanıcılara sunacağı belirtilmişti. Apple Watch 3 Yenilikleri Bitmiyor Yine Apple’ın patent görsellerinde ortaya çıkan bir diğer yenilik markanın yeni seri akıllı saatinde şeker ölçümü yapılabilmesi olmuştu. Apple Watch 3 artık kan şekerini ölçecek derken beklenmedik bir patent görselinin daha paylaşıldığını da gördük. Bu kez Apple Watch 3 serisi için bambaşka bir teknolojiye yer verilecek. eni patent görsellerine göre Apple Watch 3 serisinde artık kullanıcıların nefes aralıkları da ölçülecek. Kullanıcıların nefes aralıklarının ölçülmesi için özel bir ışık teknolojisi kullanılacak. Işıkla kan izlemesi yapan ve bu şekilde nefes aralıklarını tespit eden sistemin hareketli olarak da çalışabileceğini belirtelim. Hareketli Nefes Ölçümü Geliyor Yapılan çalışmalara göre Apple’ın yeni akıllı saatinde çift ışık sistemiyle beraber kan izlemesi sunulacak. Saati kolunuza taktığınızda çift taraflı bir ışık sistemi damarlarınızı izleyecek. Yapılan aktivitelerin takibinde olduğu gibi ışık sistemiyle kan akışı izlenecek ve akıştaki değişiklik sayesinde nefes alış sırası tespit edilebilecek. Peki yeni sistem ne işimize yarayacak. İlk aşamada çok daha başarılı bir kan izlemesi sağlanmış olacak. Kullanıcılar hem kalp ritim ölçer sistemi hem de nefes ölçer sistemi bir araya getirerek, hem spor verilerinde maksimum doğruluk elde etmiş olacak hem de aktivite takipleri yeni watchOS 4 serisinde olduğu gibi çok daha başarılı olacak. Bakalım Apple Watch 3 için başka ne gibi yenilikler geliyor. Kaynak: https://www.appleuzmani.net/apple-watch-3-icin-bir-patent-daha-ortaya-cikti/

9 ay önce
Devamını Oku
"Daha fazla patent uzmanına ihtiyacımız var"

Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent) Başkanı Habip Asan, "Kurumlara verilen atama izinleri, bizim şu anda 15. Bu, bizim ihtiyacımızın çok altında. Pazartesi günü Maliye Bakanımız bizzat kabul etti, bu konuda bir çözüm üretmeye çalışacağını söyledi. Daha fazla uzmana ihtiyacımız var." dedi. Asan, Diyarbakır ve Şırnak'tan gelen şehit haberlerinden duyduğu üzüntüsünü dile getirerek, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, Türk milletine başsağlığı diledi. Batılı güçlerin bölgeye yönelik oyunlarının amaçlarına ulaşamayacağını vurgulayan Asan, kadim milletlerden olan Türk milletinin bu olaylardan ders çıkararak, daha da güçlenerek yoluna devam edeceğini söyledi. Kaynak: http://www.cnnturk.com/ekonomi/daha-fazla-patent-uzmanina-ihtiyacimiz-var

9 ay önce
Devamını Oku
IBM, sürücüsüz otomobillerin kognitif patentini aldı!

Sürücüsüz otomobillerin yönetilmesi ve sahip olduğu kognitif yetilerin geliştirilmesi alanında önemli buluşlara imza atan IBM yeni bir patent daha aldı. IBM, patentlerine makine öğrenimi sistemine ilişkin bir yenisini ekledi. Yeni patent ile kazanılan yetiler, acil bir durumda otonom bir aracın kontrolünün insan sürücüye ya da araç kontrol işlemcisine dinamik bir biçimde devredilmesine olanak sağlıyor. Böylece kazaların önlenmesine katkıda bulunabilecek bir güvenlik önlemi sunuluyor. IBM, bu buluş ile "9.566.986 numaralı ABD patenti: Sürücüsüz otomobillerin sürüş modlarının kontrolü" başlıklı patente sahip oldu. Patentli sistem, IBM araştırmacıları tarafından biyolojik kognitif yetiler ve beynin davranışları oluşturma biçimine ilişkin yaklaşımı kullanılarak geliştirildi. Nörobilimcilerin gerçekleştirdiği araştırmalar sayesinde olası güvenlik sorunlarının dinamik biçimde saptanması ve sürücüsüz araçların otonom olarak mı yoksa bir insan sürücü tarafından mı kontrol edilmesi gerektiğini belirlemek için sensörlerden ve yapay zekâdan yararlanan kognitif bir model ve yöntem oluşturuldu. Örneğin, sürücüsüz bir otomobilde arızalı fren sistemi, bozuk bir far ampulü, kısa görüş mesafesi ve/veya kötü yol koşulları gibi operasyonel bir sorun yaşanıyorsa, sistem, bu sorunun ele alınması için araçta bulunan sürücüsüz araç kontrol işlemcisinin mi yoksa bir insan sürücünün mü daha uygun olduğuna ilişkin bir karşılaştırma yapabiliyor. Karşılaştırma sonucunda araç kontrol işlemcisinin sorunu daha iyi ele alabileceğinin saptanması durumunda, araç otonom sürüş moduna geçiriliyor. Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/teknoloji/ibm-surucusuz-otomobillerin-kognitif-patentini-aldi-haberi-365088

9 ay önce
Devamını Oku
Göz kırparak video kaydedilir mi? Patent

Sony, giyilebilir teknolojilere akıllı lensleri de eklemeyi hedefliyor. İşleviyse sıradan lenslerden çok akıllı bir telefonunkileri andırıyor. İşte detaylar! Teknolojinin sıra dışı tarafı her geçen gün kendini göstermeye devam ediyor. Yeni gelişmelerle bir zamanlar hayâli dahi zor olan onlarca ürün hayatımızın bir parçası oldu. Sony'nin aldığı patent sayesinde de kontakt lensler artık görüşü düzeltmenin ve estetik kaygıların ötesine geçebilir. Tek bir göz kırpmayla video kaydedebilen ya da bir videoyu yeniden oynatabilen bir patent mevzubahis. Ayakkabılar, saatler, takılar ve gözlüklerden sonra giyilebir akıllı teknoloji ürünlerine lensler de eklenecek gibi. Kullanıcılar akıllı kontakt lensleri göz kırpma hareketiyle kontrol edebilecek. Lens sayesinde kayıt alınabileceği gibi ürünün dahili hafızası önceden kaydedilmiş materyalleri yönetmeyi de mümkün hâle getiriyor. 7 BİLİM İNSANI ÇALIŞTI Tokyo merkezli firma, patent başvurusunda 7 Japon bilim insanını mucitler arasında gösterdi. Sako Yoichiro, Iwasaki Masanori, Hayashi Kazunori, Kon Takayasu, Nakamura Takatoshi, Onuma Tomoya, Tange Akira, Şubat 2014'te başvurusu yapılan patentte ismi geçen kişiler. Akıllı kontakt lenslerin göz kırpma hareketiyle yönetilecek olması soru işaretleri doğurabilir zira insanın bir saatte ortalama 1200 kez göz kırptığı biliniyor ancak Sony'nin iddiasına göre patentini aldıkları teknoloji istemsiz göz kırpmayla bilinçli olanları ayırabilecek zekaya sahip. Patent başvurusunda şöyle deniyor: Genel olarak göz kırpma periyodu 0.2 ve 0.4 saniye arasında değişiyor dolayısıyla 0.5 saniyeyi aşan göz kırpma hareketi bilinçli olarak kaydedilecek. Ayrıca basınç, sıcaklık ve gücü elektrik enerjisine dönüştüren minik elektrik sensörleri olacak. Kullanıcılar böylelikle video oynatmak gibi hareketleri bilinçli göz hareketleriyle kontrol edebilecek. Sony'nin akıllı kontakt lenslerinde piezoelektrik sensörlerin yanı sıra kızılötesi sensör, yön ölçmek için kullanılan jiroskop (düzdöner) ve ivmeölçer de bulunuyor. Ürün, elektromanyetik tetiklemeyle de güçlendirilmiş. Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1517211-goz-kirparak-video-kaydedilir-mi

9 ay önce
Devamını Oku
Microsoft’un katlanabilen tabletine ait patent ortaya çıktı!

Microsoft’a ait olan katlanabilir tabletin patenti ortaya çıktı. Patentte yer alan şekillenden anlaşılabildiği gibi cihaz, 2009 senesinde paylaşılan reklam filmindekine oldukça benziyor. Microsoft’un katlanabilen tabletinin patenti ortaya çıktı. Sıradan bir akıllı telefona benzer boyutlara sahip olan tablet, üç farklı şekle girebiliyor. Patentten de görülebileceği gibi tablet 0 derecede kapalı konumda, 180 derecede düz bir şekilde açık konumda ve 360 derecede tamamen açık konumda. Tabletin patentinde yer alan bilgilere göre 180 derecelik açıda tabletin her iki bölümü de aynı kullanıcı arayüzünü paylaşıyor. Diğer açılarda ise farklı ekranlarda, farklı kullanıcı arayüzü bulunuyor. Katlanabildiği gibi ayrılabilen de ekranlar, kenar kısımlarında bulunan mıknatıslar sayesinde kolayca birleştiriliyorlar. Kaynak:https://www.donanimhaber.com/tasinabilir-bilgisayarlar/haberleri/Microsoftun-katlanabilen-tabletine-ait-patent-ortaya-cikti.htm

9 ay önce
Devamını Oku
Nokia ve Apple arasındaki patent anlaşmazlığı sonunda çözüme kavuştu!

Nokia ve Apple arasındaki patent çekişmesi yeni bir lisanslama anlaşmasıyla çözüme kavuştu. Nokia ağ altyapısı hizmetlerini Apple'a sunacak, Apple da Nokia'nın sağlık ürünlerinin satışını yapacak. Nokia, geçtiğimiz yılın sonlarında Apple aleyhine patent davası açmıştı. Nokia, Apple'ın ABD ve Avrupa Birliği’nde 32 adet patenti ihlal ettiğini iddia ederek mahkemeye gitmişti. Nokia, Apple'ın iPhone'larda kendisine ait teknolojileri kullandığını ama telif ödeme tekliflerini reddettiklerini vurgulamış. Apple ise Nokia patentlerinin ödemesini her zaman yaptığını ama Nokia'nın artık fahiş fiyatlar istediğini söylemişti. İki şirket aralarındaki patent anlaşmazlığını yeni bir lisanslama anlaşmasıyla çözdüklerini duyurdu. Kaynak: www.milliyet.com.tr/nokia-ve-apple-arasindaki-patent-teknoloji-haber-2455683/

9 ay önce
Devamını Oku
Savunma sanayisi hedef büyüttü: 5 yılda 373 patent alınacak!

ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN, bu kapsamda teknolojinin çeşitli alanlarında ortaya koyacakları yeniliklerle 5 yıllık dönemde 373 patent ve faydalı model belgesi almayı amaçlıyor. Savunma sanayisinin güçlendirilmesinde lokomotif görevi gören Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketlerinin, yeni teknolojilerin geliştirilmesinde de iddialı hedefleri bulunuyor. Sektörün amiral gemisi olarak nitelendirilen TSKGV şirketleri, yürüttükleri Ar-Ge çalışmaları sonunda son dönemde birçok yenilikçi ürün geliştirdi. Şirketler, ortaya koydukları ürün ve çözümlerle savunma sanayisinin gelişimine katkıda bulunurken, askeri teknolojilerin sivilleştirilip, ticarileştirilmesine yönelik de çalışmalar yapıyor. Şirketler, mevcut bilgi birikimlerini pek çok alanda sivil sektörlere taşıyarak sanayinin farklı alanlarının gelişimine de destek veriyor. Faaliyet alanlarındaki teknolojik hakimiyeti korumak ve daha da ileriye taşımak amacıyla orta-uzun vadede ihtiyaç duyulacağı öngörülen teknoloji alanlarına yönelik uygulamalı araştırma çalışmaları yürüten şirketler, elde edilen patent ve faydalı model belgeleriyle teknolojik birikimlerine katkı sağlıyor. Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/teknoloji/savunma-sanayisi-hedef-buyuttu-5-yilda-373-patent-alinacak-haberi-367118

9 ay önce
Devamını Oku