Dyson tarafından ‘hava temizleyicili kulaklık’ için patent alındı !

Asıl işi elektrikli süpürgeler olan fakat çok farklı alanlarda sofistike teknolojik ürünler sunan İngiliz firma Dyson, yeni patent başvurusunda hava temizleyicili kulaklık tasarımıyla görüldü. 2019 yılının Temmuz ayında yapılan başvuru, kafa üstü bir kulaklığa dahil edilmiş ve yüzün bir kısmını kapatan yüz temizleyiciyi gösteriyor. Hava temizleyicinin ağıza ve buruna gelen kısmı kullanılmadığında tıpkı bir mikrofon gibi katlanabiliyor.

Hava kirliliğinin gittikçe arttığı çağımızda ev için çok sayıda hava temizleyici üreten Dyson, açık havada kullanılacak bir ürünü de portfolyosuna katacak gibi görünüyor. İnsanların havaya güvensizliği, bazı bölgelerde virüslerden de korunmak için maske takarak sokaklarda yürümelerine sebebiyet veriyor. Bu duruma dikkat çeken Dyson, kulaklığın içerisine 12 bin RPM hızında dönen küçük motorlar yerleştirerek saniyede 1,4 litre havayı içeriye çekiyor. Bu motorlar özelliklere bakarsak pek de azımsanmayacak oranda ses çıkaracaktır. 

Giyilebilir hava temizleyiciler alanında çalışan tek firma Dyson değil. Ocak ayında gerçekleştirilen CES’te Ao Air firması tarafından Atmos Faceware tanıtılmıştı. Bu 350 dolarlık cihaz, hava filtre maskelerden daha iyi koruma sağladığını ve hava geçirmez bir alana ihtiyaç duymadığını vadetmenin yanında şeffaf tasarımıyla yüzünüzü de kapatmıyordu.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/dyson-tarafindan-hava-temizleyicili-kulaklik-icin-patent-alindi--118451

1 hafta önce
Devamını Oku
Arçelik, LG'ye Patent İhlali Davası Açtı!

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığı bilgilere göre Türkiye’nin en büyük beyaz eşya üreticilerinden Arçelik, çamaşır makinelerinde hassas yıkama sağlayan “Direct Drive” teknolojisinin, LG’nin “6 Motion” isimli çamaşır makinelerinde izinsiz şekilde kullanıldığını öne sürerek, Güney Koreli şirket ile onun Almanya ve Fransa’daki iştiraklerine patent ihlali davası açtı.

Beko ve Grundig gibi markaları bünyesinde bulunduran Arçelik, fikri mülkiyet hakları tamamen kendisine sahip olan "Direct Drive" teknolojisiyle ilgili patentin LG tarafından ihlal edildiğini iddia ediyor. Habere göre iki şirket sorunun çözüme kavuşması için masaya oturdu ancak Güney Koreli şirket Arçelik’in çabalarına karşılık vermedi.

Arçelik, davaya konu olan "Direct Drive" teknolojisinin patentini 1997 yılında almıştı

Koç Holding çatısı altında halka açık bir şirket olarak faaliyet gösteren Arçelik, görüşmelerde ilerleme kaydedilemesi üzerine hem LG’ye hem de onun Almanya ve Fransa’daki iştiraklerine patent ihlali davası açtı. Söz konusu "Direct Drive" teknolojisinin patentini 1997 yılında alan Arçelik, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'ne (WIPO) göre en fazla uluslararası patent başvurusunda bulunan 67'nci şirket konumunda. 

Kaynak: https://www.webtekno.com/arcelik-lg-patent-ihlali-davasi-acti-h85716.html

1 hafta önce
Devamını Oku
HTC patent sorunları nedeniyle İngiltere'deki telefon satışlarını durdurdu!

Tayvanlı teknoloji şirketi HTC'nin patent anlaşmazlığının ardından İngiltere pazarından çekildiği ve şirket tarafından üretilen akıllı telefonların artık ülkedeki çevrimiçi ve fiziksel mağazalarda satıştan kaldırıldığı bildirildi.

Bu konuda resmi bir açıklama henüz mevcut olmamakla birlikte, BBC'nin raporu HTC'nin IPCom adlı bir araştırma ve geliştirme şirketi ile patent anlaşmazlığı yaşadığına işaret ediyor. IPCom, bazı HTC akıllı telefonlarda kullanılan kablosuz teknoloji ile ilgili bir patentinin Tayvanlı şirket tarafından ihlal edildiğini iddia ediyor ve davanın ise 2009'dan beri devam ettiği belirtilmiş.

İsmini açıklamaktan kaçınan bir HTC yetkilisi ise spekülasyonları açık bir şekilde yanıtlamayı reddetti ve patent anlaşmazlığının sadece bir HTC akıllı telefon modeli için geçerli olduğunu söyledi. Yetkili durumu araştırdıklarını söylerken, HTC cihazların tekrar İngiltere'de satışa sunulup sunulmayacağı ise şimdilik muamma.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/HTC-patent-sorunlari-nedeniyle-ingiltere-deki-telefon-satislarini-durdurdu--113148

7 ay önce
Devamını Oku
Çin Merkez Bankası, dijital para için 74 patent başvurusu yaptı!

Dijital para için çalışmalarını hızlandıran Çin Merkez Bankası, Dijital Fikri Mülkiyet İdaresi’ne dijital para birimleri alanında toplam 74 patent başvurusunda bulundu.

Çin’in dijital para konusunda artan ilgisinin arkasında gelişen yüksek hızlı ağlar, finansal sektördeki artan  dijitalleşme ve finansal teknolojilerdeki gelişmeler yer alıyor. Zira, Çinli internet şirketleri mobil ödeme ve e-ticaret sektörlerinde 4.36 trilyon dolarlık bir dijital ekonomi oluşumuna katkı sağladı.
 
Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, hızlı bir küresel dijital dönüşümün ortasında birçok ülke, gelişen internet teknolojileri ile birlikte kripto para birimleri oluşturma konusunda çalışmaya başladı ve ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBC) da bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı.

 

Pazartesi günü yayımlanan Ekonomik Bilgilendirme Günlüğü’nde yer verilen bir rapora göre; Çin Merkez Bankası, Dijital Fikri Mülkiyet İdaresi’ne dijital para birimleri alanında toplam 74 patent başvurusunda bulundu. Merkez Bankası cuma günü yaptığı açıklamada da dijital para alanındaki çalışmalarını hızlandırdığını duyurmuştu.

Kaynak:

https://www.gercekgundem.com/ekonomi/111019/cin-merkez-bankasi-dijital-para-icin-74-patent-basvurusu-yapti

7 ay önce
Devamını Oku
Huawei yeni işletim sistemi için patent aldı!

Huawei, Google ile yaşadığı anlaşmazlık sonrası kendi işletim sistemini geliştirmeye odaklandığını açıklamıştı. Çinli teknoloji devinin yeni işletim sistemi için gerekli patentleri aldığı da ortaya çıktı.

Huawei’nin kendi geliştirdiği işletim sistemi için patent aldığı ortaya çıktı. Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi’ne yapılan Huawei başvurusunda yeni sistemin Huawei Ark OS, Ark, Ark OS ve Huawei Ark isimleri yer alıyor.

Kaynak: https://www.yenisafak.com/teknoloji/huawei-yeni-isletim-sistemi-icin-patent-aldi-3472999

9 ay önce
Devamını Oku
Hisense, telefon ile fotoğraf makinesini birleştiren bir patent aldı!

Çin'in Shandong Eyaleti, Qingdao kentinde bulunan çok uluslu bir beyaz eşya ve elektronik üreticisi olan Hisense, bir tarafında kamera diğer tarafında ise telefon olan ilginç bir cihaz patenti başvurusu yaptı.

Genellikle Android TV'lerle ilgilenenlerin bildiği bir marka olan Hisense, aynı zamanda bazı akıllı telefonlar da üretiyor. Ancak bu yeni patent eğer gerçek hayata aktarılırsa oldukça ilginç bir cihaz karşımıza çıkaiblir.

Aslında buna benzer tasarımı öne çıkaran tek şirket Hisense değil. Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung da Galaxy S4 serisini tanıtırken, arkasında fotoğraf makinelerindeki gibi zoom paneli bulunan Galaxy S4 Zoom modelini tanıtmış, ancak kullanıcıların pek fazla ilgi göstermediği telefon piyasada çok uzun süre tutunamamıştı.

Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi (WIPO) veritabanınında ortaya çıkan Hisense patenti ise Samsung'un ürettiği telefondan tasarımsal olarak daha iyi görünüyor. Üstelik bazı kaynaklara göre Hisense, Samsung gibi telefonun arkasına sadece zoom paneli eklemekle kalmayacak, fotoğraf makinesi ile telefonu tek bir cihaz halinde üretecek. Bu etkileyici cihazla ilgili yeni gelişmeler olduğunda sizlerle paylaşacağız.

Kaynak:https://www.ensonhaber.com/hisense-telefon-ile-fotograf-makinesini-birlestiren-bir-patent-aldi.html

9 ay önce
Devamını Oku
Qualcomm ile Apple arasındaki patent kavgası büyüyor!

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, teknoloji şirketi Qualcomm ile Apple arasındaki patent kavgasında, Qualcomm'u bir başvurusunda haklı diğer başvurusunda ise haksız buldu. İdari yargıcın aldığı kararın komisyon tarafından onaylanması durumunda, bazı iPhone modellerinin üretildiği Çin'den ABD'ye ithalatın yasaklanabileceği belirtildi.

ABD'de teknoloji şirketi Qualcomm ile Apple arasındaki yasal anlaşmazlıklar devam ederken, her iki şirketin de patent ihlali konusunda birer davada haklı bulunduğu bildirildi.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından dün alınan iki karar, teknoloji piyasalarında geniş şekilde yankılandı.

İdari Yargıç MaryJoan McNamara tarafından alınan ilk kararda, çip üreticisi Qualcomm'un patent ihlali başvurusu haklı bulunarak, Apple'ın bazı telefon modellerinin Çin'den ABD'ye ithal edilmesinin yasaklanması tavsiye edildi.

Kaynak:

https://www.haberturk.com/qualcomm-ile-apple-arasindaki-patent-kavgasi-buyuyor-2415178-teknoloji

11 ay önce
Devamını Oku
Apple yeni patent ile su altı çekimlerine odaklandı!

Apple yeni patent ile su altı çekimlerini geliştirmek istiyor!

Yeni patentle birlikte iPhone modellerinin su altı fotoğrafçılığı ileri seviyelere taşınacak. Patentte gözüktüğü kadarıyla su altı çekimleri için en uygun ayarlar, ek sensörler ile tanımlanıp ayarlanacak. Renk kaymaları, derinlik, basınç ve ışık miktarını algılayan sensörler, kullanıcılar için en uygun ayarları otomatik olarak düzenleyecek. Bu sayede önceki modellerde çok verimli olmayan su altı çekimleri, daha uygun ve kaliteli bir hale gelecek.

Geçtiğimiz aylarda Apple, su altında ekran kullanımı için de patent başvurusunda bulunmuştu. Su altında ekranı kullanmak mümkün olmadığından işlemleri fiziksel tuşlarla yönetmeniz gerekiyor. Bu durumun da önüne geçmek isteyen Apple, su altında kullanılabilen ekran için ayrı bir patent almıştı. Şimdilik bu gelişmelerin yalnızca bir patentten ibaret olduğunu hatırlatalım. Bu yeniliklerin iPhone modellerine ne zaman yansıyacağına yönelik bir bilgi, şu an için bulunmuyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/apple-yeni-patent-aldi

11 ay önce
Devamını Oku
Samsung ve Huawei Patent Davasında Uzlaşmaya Gitti!

Samsung'un Huawei ile piyasada olan rekabeti oldukça çetin geçiyor. İki şirket de 2016 yılından beri hukuki mücadelelerini sürdürerek birbirleri üzerine dava ardına dava açıyorlar ve patent ihlali konulu bu davalar, ABD ve Çin'de görülmeye devam ediliyor.

Ancak bu sefer, iki şirket bir patent ihlali dosyasını mahkeme dışında çözmeye devam ederek en azından ABD'yi kapsayacak bir anlaşmaya vardı. İki firmanın da oluşturduğu bir dosya, şirketlerin bu hafta içerisinde bir uzlaşmaya gideceğini gösteriyor.

Ortak anlaşma metninde belirtilen kısım şu şekilde: "İki taraf uzlaşma anlaşmasına gitti ve bu anlaşmaya takriben iki firma da önümüzdeki birkaç hafta içerisinde uzlaşma için gerekli adımları atacak ve Huawei, 30 gün içerisinde bekleyen davalarını mahkemeden geri çekecek."

Söz konusu dava dosyası 2016 yılında ABD'de açılmış ve Eylül ayında davanın başlaması ile jüri, Samsung'un Huawei'ye yönelik FRAND (Adil, Mantıklı ve Ayrımcılık Dışı) lisans anlaşmalarını bozduğu iddialarını dinlemiş ve iki şirket de bu tarihten itibaren mahkeme mücadelelerini sürdürmeye devam etmişti. Uzun bir hukuki mücadele sürecinin ardından iki firma da kaynaklarını bu davaya ayırmanın mantıksız olduğu sonucuna vararak bu mücadeleden geri çekilme kararı aldı.

 

Kaynak:https://www.chip.com.tr/haber/samsung-ve-huawei-patent-davasinda-uzlasmaya-gitti_80976.html

1 yıl önce
Devamını Oku
"Yılın En İnovatif Otomotiv Markası" Mercedes-Benz oldu

Webrazzi Ödülleri 2018 kapsamında “Yılın En Inovatif Otomotiv Markası” ödülü Mercedes-Benz Türk'ün oldu.

Bu yıl ilk kez açılan otomotiv kategorisinde “Yılın En Inovatif Otomotiv Markası” ödülünü, Mercedes-Benz Türk Kurumsal İletişim Müdürü Ezgi Yıldız Kefeli, Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama İletişimi Müdürü Emre Kurt ve Mercedes-Benz Türk Kamyon & Otobüs Pazarlama İletişimi Müdürü Serra Yeşilyurt birlikte aldılar.

Kurumsal İletişim Müdürü Ezgi Yıldız Kefeli ödülü alırken yaptığı konuşmada, “Teknolojiyi, yeniliği, inovasyonu sadece ürün ve hizmetlerimizde değil, işimizin her alanında attığımız her adımda kullanmaya özen gösteriyor ve bu alanda öncü olmaya devam ediyoruz. Değerli Webrazzi okurları tarafından bu kategoride en iyi marka seçilmek bizler için gurur verici oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aday belirleme ve oylama süreci tamamen okurları tarafından belirlenen ve 32 kategoriden oluşan Webrazzi Ödülleri 2018’de toplam 433 bin 491 oy kullanıldı.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/otomobil/yilin-en-inovatif-otomotiv-markasi-mercedes-benz-oldu

1 yıl önce
Devamını Oku
Unique all-wheel-drive hybrid V8 powertrain revealed in Ford patent

Maybe they'll call it the Trimotor.

Ford was granted a patent this week for a new kind of powertrain that could be a sneak peek at what will be under the hood of the Mustang Hybrid coming next year.

The patent, first spotted by Autoguide, depicts a V8 engine with two electric motors mounted to the sides of it.

The V8 drives the rear wheels through a traditional transmission, while each of the electric motors is attached to a front wheel through a reduction gear and half-shaft, creating a hybrid all-wheel-drive system. It’s described as offering more efficient packaging than other hybrid layouts.

Ford won’t say if the powertrain depicted in the patent is destined for a production car, but last year included a rendering of hybrid Mustang in a TV commercial that quickly showed an outline drawing of the engine. Are they the same? Why don’t you let us know what you think on Facebook?

Kaynak: https://www.foxnews.com/auto/all-wheel-drive-hybrid-v8-powerplant-revealed-in-ford-patent

 

 

1 yıl önce
Devamını Oku
Samsung's Ultrasonic based Fingerprint Scanner for under a Smartphone Display was confirmed in a Patent this week

In May Apple Inc. was granted a patent for fingerprint ID based on ultrasonic biometrics for under the display and position on the backside on an iPhone as well. On June first Patently Apple posted a report titled "Rumor Claims that Samsung will Introduce Ultrasonic Fingerprint ID for their next-gen Galaxy S10. On July 26th, Digitimes posted a report titled "Samsung Galaxy S10 lineup likely to feature ultrasonic in-display fingerprint sensors." This week the U.S. Patent Office published a patent application from Samsung that describes the use of a biometric sensor for a smartphone using ultrasonic technology.

 

Samsung believes the current methodologies for fingerprint biometrics is open to error and their patent focuses on the use of biometrics via ultrasonic technology.

 

Samsung's patent FIG. 4 below is a block diagram illustrating a configuration of an electronic device according to an example embodiment. The biometric sensor #410 may be a sensor using an infrared light. The biometric sensors may include an optical image sensor, ultrasonic transmission/reception module, or electrostatic electrode pattern. According to an embodiment, the biometric sensor can also include an ultrasonic transmission/reception module.

Source: http://www.patentlymobile.com/2018/07/samsungs-ultrasonic-based-fingerprint-scanner-for-under-a-smartphone-display-was-confirmed-in-a-patent-this-week.html

2 yıl önce
Devamını Oku
Perakende devi Walmart teslimat sürelerini blockchain ile kısaltacak!

ABD’li perakende devi Walmart teslimat sürelerini blok zinciri (blockchain) ile kısaltmaya hazırlanıyor. Şirket yaptığı son patent başvurusuna ile teslimat drone’larının birbirleriyle iletişim kurabilmesi için blockchain teknolojisini araştırıyor.

ROBOTLAR İŞ ARKADAŞLARINI TANIYOR

Şirketin Ağustos sonunda yaptığı patent başvurusuna göre, otonom elektronik cihazların kablosuz olarak iletişim kurdukları bir iletişim ağı kurulacak. Bu sayede bir drone, karşı tarafın kimliğini doğruladıktan sonra, taşıdığı objeyi başka bir drone’a otomatik olarak devredebilecek.

Drone, diğer drone’nun bulunduğu önceden belirlenmiş noktaya gittiğinde, “Blok zinciri anahtarları” kullanarak karşı tarafın kimliğini doğruluyor. Eğer robot iş arkadaşını başarılı bir şekilde tanırsa, kargoyu otomatik olarak ona devrediyor. Drone’ların teslimatı gerçekleştirebilmesi için gereken koordinatlar ise, şirketin sahip olduğu blockchain veri tabanında tutulacak.

Kaynak: https://www.haberturk.com/perakende-devi-walmart-teslimat-surelerini-blockchain-ile-kisaltacak-2136925-ekonomi

2 yıl önce
Devamını Oku
Blockchain alanında en çok patent başvurusunda bulunan şirket Alibaba

Fikri mülkiyet konusunda araştırmalar yapan medya kurulu IPR Daily tarafından hazırlanan rapora göre Çinli e-ticaret devi Alibaba, blockchain alanında en çok patent başvurusunda bulunan şirket.

Günümüzde blockchain teknolojisi yaygın olarak kripto paralar ile ilişkilendiriliyor olsa da dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren teknoloji devleri bu teknolojiyi erken benimseyen şirketler arasında yer almak için yoğun mesai harcıyor. Halihazırda teknolojiyi aktif olarak test eden uluslararası taşımacılık şirketleri ve finans kuruluşları mevcut ancak bunun yanı sıra ürün ve hizmet üretiminde henüz blockchain'i test etmeye başlamayan şirketler de blockchain üzerinde araştırmalar yapıyor ve patent başvurularında bulunuyor.

 

 

Alibaba ilk sırada 

Fikri mülkiyet konusunda uzmanlaşan medya kuruluşu IPR Daily, dünya genelinde blockchain alanında patentlere ilişkin bir rapor hazırladı. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü ve ülkelerin patent konusunda yetkili birimlerinden alınan verilerle hazırlanan rapora göre Çinli e-ticaret devi bugüne kadar blockchain alanında 90 farklı patent başvurusunda bulunarak bu alanda en çok patent başvurusunda bulunan şirket olmayı başardı

 

 

Alibaba'yı, ABD'de 25 yıldır en çok patent alan şirket olan IBM takip ediyor. Blockchain uygulamaları geliştirmek için oluşturulmuş açık kaynak kodlu iş birliği programı Hyperledger'ın en büyük destekçisi konumunda olan ve blockchain uygulamalarıyla dikkat çeken IBM bugüne kadar bu alanda 89 farklı ürün/hizmet için patent başvurusunda bulunmuş durumda.

 

Üçüncü sırada Mastercard'ın, dördüncü sırada ise Bank of America'nın bulunduğu listenin büyük bir kısmını finans kuruluşlarını oluşturuyor. Bununla birlikte Intel(25 patent), Sony(23 patent), Google(22 patent) ve Walmart(21 patent) gibi farklı kategorilerde hizmet sunan şirketler de listenin üst sıralarında yer almayı başarmış durumda.

 

 

Listedeki en dikkat çeken kurum ise beşinci sırada yer alan Çin Merkez Bankası. Bugüne kadar blockchain alanında 44 farklı patent başvurusunda bulunan Çin Merkez Bankası, blockchain'e olumlu bakan merkez bankalarına öncülük ediyor. Çin yönetimi her ne kadar kripto paraların ticaretine, üretimine ve kullanımına yönelik sıkı kurallar getiriyor olsa da görünen o ki blockchain teknolojisi Çin yönetimi için önem arz ediyor. 

 

Kaynak: http://www.iprdaily.cn/news_19746.html

https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Blockchain-alaninda-en-cok-patent-basvurusunda-bulunan-sirket-Alibaba.htm

 

2 yıl önce
Devamını Oku
Ege'den 49 Patent Ve Faydalı Model Başvurusu!

Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine dayanılarak son beş yılda başvuru sahibi üniversite olan, patent ve faydalı model başvuruları listesi açıklandı. Ege Üniversitesi 49 patent ve faydalı model başvurusu ile devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı.
Merakla beklenen son beş yılda başvuru sahibi üniversite olan ve Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine dayanılarak belirlenen patent ve faydalı model başvuruları paylaşıldı. Ege Üniversitesi ise bu listede başarı sağladı. Ege Üniversitesi 49 patent ve faydalı model başvurusu ile devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı.
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, patent ve faydalı model başvurularının üzerinde durduğu bir konu olduğunu belirtti. Budak, "Patent ve faydalı model sayıları üniversitelerin gelişmişlik seviyesini ve eğitim kalitesini ortaya koyuyor. Üniversiteler geliştirdikleri teknolojileri patentle koruma altına alarak tescilli ürünleriyle ticaret yapma bilinci oluşturuyor. Göreve geldiğim günden itibaren akademisyenlerimizi, araştırmacılarımızı ve öğrencilerimizi teşvik ediyorum; onları heyecanlandırıyorum, onları cesaretlendirerek destek oluyorum. Üniversitemizin patent ve faydalı model hedefleri var. Bu konuda birçok yasal, idari ve akademik uygulamayı gerçekleştirdim. Türkiye’nin ikinci, İzmir’in ilk Model Fabrikasını kampüsümüzde kuruyoruz. Ayrıca mevcut Teknoparkımızın yanı sıra ’Küçük Bir Silikon Vadisi’ olacak yeni bir teknoparkı faaliyete geçiriyoruz. Yüzde yüz dolu teknoparkımızda Ar-Ge firmaları ile birlikte araştırmalar yapıyoruz. Üniversite ve sanayi işbirlikleri doğrultusunda üniversitemizin birikimini sanayi ile paylaşıyoruz. Sanayi- üniversite işbirliğinin patent sayılarını arttırdığı bilenen bir gerçek. Ticarileşen her patent ülkemiz ekonomisinde katma değer yaratıyor ve üniversitemizdeki diğer araştırmalar için kaynak oluyor. Ülkemizin hedefleri doğrultusunda gece gündüz demeden çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.
Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2013-2017 yıllarına ait verilerine göre, 206 üniversitenin patent başvuru sayısı bin 735’e ulaştı. 2016 yılında bu sayının 792 olduğu belirtti.
Devlet üniversiteleri arasında 538 başvuru ile İstanbul Üniversitesi ilk sırada yer alırken, 81 başvuru ile İstanbul Teknik Üniversitesi ikinci sırada yer aldı. Sıralamada Ege Üniversitesi 49 patent ve faydalı model başvurusu ile devlet üniversiteleri arasında üçüncü, genel sıralamada altıncı sırada yer aldı. Listede vakıf yükseköğretim kurumları dikkat çekti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ege-den-49-patent-ve-faydali-model-basvurusu-izmir-yerelhaber-2975760/

2 yıl önce
Devamını Oku
TÜRKPATENT'e 6 ayda 60 bin marka başvurusu!

TÜRKPATENT'e haziran ayı itibarıyla 53 bin 436'sı yerli olmak üzere toplam 60 bin 338 marka başvurusu geldi.

Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) haziran ayı itibarıyla 53 bin 436'sı yerli olmak üzere toplam 60 bin 338 marka başvurusu yapıldı.

AA muhabirinin sınai mülkiyet verilerinden derlediği bilgilere göre, TÜRKPATENT'e yapılan patent başvuru sayısı haziran sonu itibarıyla 2 bin 838'i yerli, 5 bin 22'si yabancı olmak üzere 7 bin 860 oldu.

Söz konusu dönemde kuruma 53 bin 436'sı yerli, 6 bin 902'si yabancı olmak üzere toplam 60 bin 338 marka başvurusunda bulunulurken, yerli marka başvuru oranı yüzde 88,6 olarak kayıtlara geçti.

Bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yerli marka başvuruları yüzde 3,5, toplam marka başvuruları yüzde 2,2 ve yerli patent başvuruları ise yüzde 8,4 artış gösterdi.

Bu dönemde bin 395'i yerli olmak üzere bin 429 faydalı model başvurusu yapıldı. Yerli faydalı model başvuru oranı da yüzde 97,6 olarak belirlendi. Haziran itibarıyla tescil sayıları markada 39 bin 989'u yerli olmak üzere toplam 42 bin 755, patentte bin 215'i yerli olmak üzere 6 bin 442, faydalı modelde 194'ü yerli olmak üzere 215, tasarımda 19 bin 928'i yerli olmak üzere toplam 23 bin 540 olarak kaydedildi.

Bu yılın ilk yarısında TÜRKPATENT'e 125 yeni coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Haziranda 18 bin 28'i yerli, 576'sı yabancı, 3 bin 55'i Lahey sistemi üzerinden uluslararası başvuru olmak üzere toplam 21 bin 659 tasarım başvurusu gerçekleşti. Yerli tasarım başvurusu oranı yüzde 83,2 olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/07/26/turkpatente-6-ayda-60-bin-marka-basvurusu

2 yıl önce
Devamını Oku
Apple, Yeni Aldığı Patent ile Giyilebilir Cihazlar Konusunda Geleceğe Işık Tutuyor!

Giyilebilir teknolojiler konusunda rakiplerinden bir hayli önde olan Apple, bu konuda liderliği kaptırmamak ve yeni teknolojiler elde etmek amacıyla çeşitli yeni patentler alıyor. Birtakım çizimlerde rastlanan “Elektronik Cihazlar için Yapılandırılmış Kumaşlar” isimli patent de bunlardan birisi.

USPO (Amerika Birleşik Devletleri Patent Ofisi) tarafından bu yıl dosyalanan bu yeni patentin içeriğinde, elektronik ekipmanın yapılandırılmış kumaş ile harmanlanabileceğine dair ibareler bulunuyor. Bu açıklama, ses sistemlerinin hoparlör kısımlarındaki ön yüzde bulunan kumaşları bize tarif ediyor olabilir. Hatta Apple HomePod ürünlerinde buna benzer malzemelerin kullanıldığını söyleyebiliriz.

Apple’ın aldığı patent ile elektronik cihazlarda kullanmak istediği kumaş, elbette bizlerin bildiği sıradan kumaşlardan çok daha farklı. Birden fazla katmana sahip olan bu teknoloji, sert dış kabuğu sayesinde kontrol devrelerini ve giriş çıkış yuvalarını koruyabilecek güçte. Buradan da anlayacağınız üzere bahsedilen kumaşların giyilen kıyafetler ile uzaktan yakından herhangi bir alakası aslında yok. Apple, elektronik cihazlarda kullanmak istediği bu kumaşlar için aldığı patent çizimlerinde, laminasyon ekipmanlarına ve sıcak presleme ekipmanlarına da yer vermiş. Yapışkan ve sertleştirici elementler ile katılaştırılacak olan bu malzeme, gerektiği durumlarda insanların bileklerine, kollarına ya da vücudunun diğer yerlerine temas ederek etkileşime girecek şekilde tasarlanmış. Buradan yola çıkarak düşündüğümüzde ise yeni teknolojinin hoparlörlerden ziyade Apple Watch için de kullanılabileceği fikri ön plana çıkıyor.

Kaynak: http://www.webtekno.com/apple-yeni-aldigi-patent-ile-giyilebilir-cihazlar-konusunda-gelecege-isik-tutuyor-h48680.html

2 yıl önce
Devamını Oku
IBM, kupon sitesi Groupon'a patent davası açtı!

ABD'nin en önemli teknoloji şirketlerinden IBM, sık sık patent davalarıyla gündeme geliyor. Şirket bu kez de alışveriş için indirim kuponları sağlayan Groupon'a dava açtı.

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden IBM, ABD'de son 25 yıldır en çok patent alan şirket konumunda. Sadece geçtiğimiz yıl 9 bin 43 patent alan şirket haliyle sık sık patent davalarıyla gündeme geliyor. Kullanıcılarına alışverişlerde kullanılmak üzere indirim kuponları sağlayan web sitesi Groupon da IBM'nin patent davalarından nasibini alanlar arasında. İlk olarak 2016 yılında yargı organlarına taşınan patent mücadelesi için IBM, Groupon'un 167 milyon dolar tazminat ödemesini istiyor.

 

 

Dört patent için 167 milyon dolar 

ABD'nn Delaware eyaletindeki bir federal mahkemede tazminat talebinde bulunan IBM avukatı John Desmarais, Groupon'un, IBM'ye ait dört farklı patenti ihlal ettiğini belirtiyor. Desmarais'in açıklamalarına göre ihlale konu olan patentler IBM tarafından Google, Facebook ve Amazon gibi şirketlere lisanslanmış durumda ancak Groupon ile herhangi bir lisans anlaşması yapılmadı. Şirketlerin patentleri kullanma karşılığında 20 ila 50 milyon dolar arasında ödeme yaptığını belirten Desmarais, Groupon'un da bugüne kadar patentlerden faydalandığı için 167 milyon dolar ödemesi gerektiğini düşünüyor.

 

 

Groupon avukatı David Hadden ise IBM'nin açtığı patent davasının, fikri mülkiyet hakkının sınırını aştığını dile getirdi. Söz konusu dört patentten ikisinin 80'lerin popüler internet servis sağlayıcısı Prodigy tarafından kullanıldığını belirten Hadden bu patentin internet dünyasının temelini oluşturduğunu dolayısıyla IBM'nin tekelinde olamayacağını vurguluyor. Patentlerden en yakın tarihli olanı ise kullanıcıların Facebook veya Google hesaplarıyla bir web sitesine giriş yapabilmelerini sağlayan oturum açma teknolojisi. Hadden'e göre bu patent de küresel interneti kapsama gücünden yoksun.

David Hadden ayrıca IBM'nin patent alma faaliyetini bir gelir modeli olarak kullanmasından şikayetçi. Hadden'e göre IBM olabildiğince fazla patent alıp lisanslamak veya çok sayıda patent davası açarak ciddi anlamda gelir elde ediyor. Buna karşılık Bloomberg'ün raporuna göre ise patent almak çok kazançlı bir faaliyet olsa da bu faaliyet IBM'nin tüm gelirlerinin sadece yüzde 2'lik kısmını oluşturuyor. 

Kaynakhttps://www.zdnet.com/article/ibm-seeks-167-million-from-groupon-in-patent-dispute/

https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/iBM-kupon-sitesi-Groupona-patent-davasi-acti.htm

 

2 yıl önce
Devamını Oku
United States Issues Patent Number 10,000,000 !

WASHINGTON - The United States Patent and Trademark Office (USPTO) today issued U.S. patent number 10 million. More than just a number, patent 10 million celebrates the rich history and strength of the American intellectual property system dating back to the first U.S. patent, signed 228 years ago by George Washington on July 31, 1790, and issued to Samuel Hopkins for a process of making potash, an ingredient used in fertilizer.

“Innovation has been the lifeblood of this country since its founding,” said Secretary of Commerce Wilbur Ross. “Our patent system’s importance to the daily lives of every American has never been greater. Given the rapid pace of change, we know that it will not take another 228 years to achieve the next 10-million-patent milestone.”

Patent 10 million for “Coherent Ladar Using Intra-Pixel Quadrature Detection” symbolizes the breadth of American invention, with applications in such varied fields as autonomous vehicles, medical imaging devices, military defense systems, and space and undersea exploration. It was invented by Joseph Marron and is owned by Raytheon Company. Additional information on patent 10 million can be found at: https://10millionpatents.uspto.gov/docs/patent10million.pdf.

“This patent represents one of ten million steps on a continuum of human accomplishment launched when our Founding Fathers provided for intellectual property protection in our Constitution,” said Under Secretary of Commerce for Intellectual Property and Director of the United States Patent and Trademark Office Andrei Iancu. “Some of the greatest leaps humanity has made have been fueled by our greatest inventors, Americans who have changed the course of history with their brilliance and dogged perseverance.”

“The U.S. patent system serves as a reminder that our nation values and continues to be built by those who are willing to take risks, challenge traditions, push the boundaries of convention, and test new limits in design and thought,” said Commissioner for Patents Drew Hirshfeld.

Patent 10 million is the first to receive a new patent cover design unveiled by the USPTO during a special ceremony at the SXSW Interactive Festival on March, 11, 2018. This is only the second change in the patent cover over the last 100 years. The new cover is a forward-looking, contemporary take on the significance of what the document represents.

This milestone of human ingenuity perhaps exceeds even the Founding Fathers’ expectations when they called for a patent system in the Constitution to “promote the Progress of Science and useful Arts.” For a detailed, interactive timeline highlighting important moments, notable inventors, changing patent designs, and other interesting facts over more than two centuries of innovation in America, please visit: https://10millionpatents.uspto.gov/.

Stay current with the USPTO by subscribing to receive email updates. Visit our Subscription Center at www.uspto.gov/subscribe.

2 yıl önce
Devamını Oku
Walmart’ın Patent Başvurusu, Hatasız Enerji Tedariğini Hedefliyor!

Perakende devi Walmart, daha etkili kullanım ve daha ucuz faturalar sağlamak için ev hanelerinin elektrik faturalarını kripto parayla ödeyebilmesine yönelik bir yöntem araştırıyor.

Walmart’ın Aralık 2017’de yolladığı ve ABD Patent ve Marka Ofisi’nin geçen perşembe günü onayladığı patent başvurusunda, firmanın ev cihazlarını ve elektrik sağlayıcı şirketleri bağlayan kamusal bir blockchain geliştirdiği bilgisi yer alıyor.

Walmart’a göre kullanıcılar, bu sistem sayesinde belirli cihazların beklenen elektrik kullanımını belirtilen miktarda kripto para kullanarak daha önceden peşin olarak karşılayabilecekler.

Talepler kamuya açık bir defter üzerinden görüntülenebileceği için elektrik sağlayıcıları da ev haneleri için gereken elektrik miktarını doğru bir şekilde pay edebilecek. İşlemlerin her biri ayrıca blockchain sistemi üzerine de kaydedilecek.

Bu sayede kullanıcının tüketim geçmişi şeffaf olarak takip edilebilecek. Böylece, kullanıcı gerekli durumlarda daha isabetli elektrik taleplerinde bulunabilecek. Dahası, eğer bir cihazın elektrik tüketimi peşin ödenen miktardan fazla olursa, diğer cihazlar bütçelendirilmiş elektriklerini ödünç verebilecek. Fazladan kullanılan elektriğin bedeli ise sonraki döneme aktarılacak.

Perakende firması, bu amaçta kullanılan elektrik miktarı ile sağlanan miktar arasında giderek artan uçuruma dikkat çekmek olarak açıkladı. Bu fark, elektrik faturalarını artıran bir dengesizliğe sebep oluyor.

Patent dosyasında belirtildiği üzere:

“Halihazırda, enerji sağlayıcı şirketler, verimsiz çalışarak tüketiciler için gereksiz yere artan maliyetlere yol açan yerlere enerji ulaştırıyor. Artan maliyetler, çeşitli alet veya cihazların belirli görevleri gerçekleştirirken ihtiyaç duyduğu enerjiden çok daha fazlasını tüketmesi sonucu ortaya çıkıyor.”

Şu anda inceleme aşamasında olan ve henüz firmaya verilmeyen patent, perakende devinin kripto paranın arkasında yatan blockchain teknolojisini tüketicilerinin kullanımına sunmak için ele aldığı son girişimi temsil ediyor.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere Walmart dijital ortamdaki satışlarını artırmak, ödeme verilerini depolamak, nakliyatı daha akıllı hale getirmek ve gıda tedarik zincirini takip etmek için de blockchain tabanlı patent başvurularında bulunmuştu.

Kayank: https://koinbulteni.com/walmartin-patent-basvurusu-hatasiz-enerji-tedarigini-hedefliyor-20562.html

 

2 yıl önce
Devamını Oku
Motorola, Katlanabilir Akıllı Telefonların En Büyük Sorununa Çözüm Olacak Bir Patent Aldı!

Motorola, patentini yeni aldığı bir teknoloji ile katlanabilir akıllı telefonların ekran deformasyon sorununa alternatif bir çözüm getirebilir.

Yakın gelecekte katlanabilir akıllı telefonlar ile karşılaşacağımızı artık hepimiz biliyoruz. Katlanabilir akıllı telefonlar üzerinde en çok kafa yoran şirketler ise Güney Koreli teknoloji devleri Samsung ve LG.

Katlanabilir akıllı telefonlar konusundaki en büyük problemlerden biri, telefonun sürekli olarak katlanıp açılması durumunda ekranın deforme olması ve pürüzsüz, düz yapısını kaybetmesi. Uzak doğulu üreticiler bu sorun üzerinde çalışmaya devam ederken, çözüm okyanusun diğer ucundan gelmiş olabilir.

Motorola, katlanabilir akıllı telefonların ekran deformasyonu problemine çözüm olabilecek yeni bir teknoloji geliştirdi ve patentini aldı. Söz konusu patentin gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği henüz bilinmese de ihtimaller dahilinde olduğu söylenebilir.

Patentte yer alan teknolojiye göre cihaz üzerinde bulunan sensörler ekranın kapalı olduğunu ve cihazın katlı olmadığını tespit edebilecekler. Tespitin ardından ekranın katlandığı noktada bulunan menteşeler ısınarak ekranı eski haline geri getirecekler. Böylece bir deformasyon söz konusu olmayacak.

Teknoloji şirketleri geliştirdikleri ürünler için pek çok farklı patent alıyorlar fakat bu patentlerin bir çoğu yalnızca çizimde kalıyor. Bu nedenle Motorola’nın sorunu tam olarak çözdüğünü söyleyemeyiz. Fakat soruna alternatif bir çözüm getirdiği su götürmez bir gerçek.

Kaynak: http://www.webtekno.com/motorola-katlanabilir-akilli-telefonlarin-en-buyuk-sorununa-cozum-olacak-bir-patent-aldi-h48125.html

2 yıl önce
Devamını Oku
Elazığlı fırıncıların 'patent başvurusu' sevinci

SUAT ÖZTÜRK - Elazığ Valiliğinin, yöresel ürünler arasında yer alan peynirli ekmeğe, coğrafi bölge işaret tescili verilmesi amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapması, fırıncıları heyecanlandırdı.

 

Valiliğin, 2007 yılında tescillenen öküzgözü üzümü ve 2016'da tescil alan Ağın leblebisinin ardından bu yıl da peynirli ekmek için Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığı başvuru, fırıncılar arasında sevinçle karşılandı.

Fırıncılar, kentin yöresel lezzetleri arasında yer alan, taze peynir ve şeker ile hazırlanan peynirli ekmeğe ramazan ayında artan talebi karşılamak için iftar saatine kadar çalışıyor.

İstasyon Caddesi'nde fırın işleten Ümit Özgür Eraslan (40), AA muhabirine yaptığı açıklamada, dede mesleğini sürdürdüklerini, yıllardır müşterilerine peynirli ekmek yaptıklarını söyledi.

Eraslan, "Peynirli ekmek taze peynirden yapılıyor. 1 kilogram peynire yarım kilogram şeker katılıyor ve pide şeklinde fırında pişiriliyor. Daha sonra vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz." dedi.

Peynirli ekmeğin tescillenmesi için yapılan başvurunun sevindirici olduğunu dile getiren Eraslan, "Peynirli ekmek yapımı dedelerimizden bize miras kaldı. Ürünün tescil almasını istiyoruz. Devletimiz sağ olsun bunun için gereken her şeyi yapıyor." diye konuştu.

- Fırıncı Erdoğan: "Tescillenmesi bizi mutlu eder"

Tarihi Kapalı Çarşı'da fırıncılık yapan Serdar Erdoğan da peynirli ekmeğin, Elazığ'a ait çok lezzetli bir yemek olduğunu, isteyenlerin tatlı olarak da tüketebileceğini söyledi.

Sipariş üzerine ekmeği il dışına da gönderdiklerini kaydeden Erdoğan, "Her yerde yapılıyor ama Elazığ'da yapılan daha lezzetli. Tescillenmesi bizi mutlu eder." dedi.

Nailbey Mahallesi'nde fırın işleten Yakup Bulut ise Elazığ'ın peynirli ekmeğini herkesin tatması gerektiğini anlatarak, "Nasıl Gaziantep'in baklavası Adana'nın şırdanı meşhur ise Elazığ'ın da peynirli ekmeği meşhur. İnşallah kısa bir sürede tescillenir." ifadelerini kullandı.

Valilik, bir süre önce de yöreye ait cevizli sucuk orcik ile Boğazkere üzümüne de patent başvurusu yapmıştı.

Kaynak: https://www.timeturk.com/elazigli-firincilarin-patent-basvurusu-sevinci/haber-904502

2 yıl önce
Devamını Oku
18 Ayrı Patente Sahip Lenovo Z5, Özellikleriyle Akıllı Telefon Pazarını Sallamaya Geliyor!

Şirketin açıklamasına göre 18 ayrı patentli teknoloji ve donanıma sahip olan yeni Lenovo Z5, 45 gün bekleme süresi ve %95 ekran/gövde oranı gibi özelliklerle akıllı telefon pazarında taşları yerinden oynatabilir.

Yeni Lenovo Z5, muhtemelen 2018’in ilk yarısında tanıtılan en heyecan verici akıllı telefonlardan biri olacak. Çinli şirketin açıklamasına göre cihaz, 18 ayrı patentli teknoloji ve donanıma sahip olacak ki bu bile Lenovo Z5’i merak etmemiz için yeterli olabilir.

Dün bir açıklama yapan Lenovo Başkan Yardımcısı, cihazın 5 Haziran tarihinde tüketicilere tanıtılacağını onayladı. İddialara göre Lenovo Z5’i satın alanlar 4TB bulut ya da fiziksel depolama alanına sahip olacak. Bu konuda henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

Kaynak: http://www.webtekno.com/18-ayri-patente-sahip-lenovo-z5-ozellikleriyle-akilli-telefon-pazarini-sallamaya-geliyor-h46930.html

2 yıl önce
Devamını Oku
Japan wants to teach kids how to patent their ideas!

China's move up the global patent ranking worries its neighbor. Hitomi Hirabayashi obtained a patent for a bicycle parking system when she was in the fifth grade.

TOKYO -- Until 2016, Japan was No. 2 in international patent applications, after the U.S. Now China holds that spot.

China overtook Japan in 2017, according to World Intellectual Property Organization data. It was the first time for China to clinch the position.

This has Japanese policymakers and other parties fretting. How can their country keep up with archrival China?

One solution is to take a page out of China's playbook.

The country is not only pushing its corporations to aggressively file for patents in the West, it began intellectual property education at designated schools in the 2015 academic year. Through the 2020 academic year, Beijing intends to designate 100 schools as models; provincial governments will designate another 1,000 schools. The Chinese academic year begins in autumn.

Now the Japanese government and other bodies are keen to do something similar.

Source:

https://asia.nikkei.com/Life-Arts/Education/Japan-wants-to-teach-kids-how-to-patent-their-ideas

2 yıl önce
Devamını Oku
Nintendo files for N64 patent in Japan - is this the first sign of the N64 Mini?

After the highly successful launches of the SNES Classic Mini and Nintendo Classic Mini: NES, the N64 Classic Mini isn’t an if, it’s a when.

That when may be fast approaching as Nintendo Ltd., the main Japanese branch of Nintendo, has just applied for a trademark in Japan for ‘N64’. 

 

There could be a number of plausible reasons for this - Nintendo may very well be sitting on the name for sometime down the road - but, seeing as how "video game program, controller for game machine, joystick for video game machine, TV game machine" were all mentioned in the filing, it’s more than likely Nintendo could have an N64 Mini ready to unveil in the next few months. 

The filing in Japan follows a filing Nintendo put in with the European Union Intellectual Property Office (EUIPO) in October of last year that patents the N64’s trademark trident controller design.  

 

It’s not all GoldenEyes and Rainbow Sixes 

The hitch with the N64 Mini that Nintendo would have to renegotiate some licenses with Rare (now owned by Microsoft) to secure some of the console’s best games. Rare was responsible for GoldenEye, Banjo-Kazooie and Conker’s Bad Fur Day - all of which helped make the system a success for slightly more mature gamers. 

Nintendo isn’t without first-party hits of its own on the N64, but pushing forward without the support of a major player like Rare could definitely pose some issues. 

That said, considering Nintendo’s E3 Digital Keynote - Nintendo's big unveiling at E3 2018 - is just a few weeks away, we won’t have to wait long to find out the fate of Nintendo’s most difficult mini project to date. 

Source: JapaneseNintendo.com

https://www.techradar.com/news/nintendo-files-for-n64-patent-in-japan-is-this-the-first-sign-of-the-n64-mini

2 yıl önce
Devamını Oku
Nisan'da beş bini aşkın patent başvurusu yapıldı!

DHA'da yer alan habere göre; Nisan sonu itibariyle Türk Patent ve Marka Kurumu´na yapılan marka başvuru sayısı 37 bin 935´i yerli toplam 42 bin 345 olarak gerçekleşirken, yerli marka başvurularının toplam başvuru sayısına oranı yüzde 89.6 oldu.

Patent başvuru sayısı da 1827´si yerli, 3291´i yabancı olmak üzere, toplam beş bin 118 olarak gerçekleşti. Nisan ayında geçen yıla göre yerli marka başvuruları yüzde 8.1 artarken yerli patent başvuruları ise yüzde 13.5 arttı.

Faydalı model başvuru sayısı, 962´si yerli toplam 988 olurken, yerli faydalı model başvurusu toplam sayıya oranı tüzde 97.4 oldu. Tasarım başvuru sayısı 13 bin 319´u yerli, 409´u yabancı, 1,891´i Lahey sistemi üzerinden uluslararası başvuru olmak üzere toplam 15 bin 619 oldu. Yerli tasarım başvuruları toplam tasarım başvurularının yüzde 85.3´i oldu.

Nisan sonu itibariyle tescil sayıları ise markada 26 bin 16´sı yerli toplam 27 bin 888, patentte 800´ü yerli toplam dört bin 615, faydalı modelde 160´ı yerli toplam 181, tasarımda 14bin 509´u yerli toplam 16 bin 540 oldu.

Kaynak: http://www.haberturk.com/nisan-da-bes-bini-askin-patent-basvurusu-yapildi-1978975-ekonomi

2 yıl önce
Devamını Oku
Apple Samsung'dan 539 milyon dolar tazminat alacak!

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir mahkeme Güney Kore firması Samsung Electronics'i, Apple'ın orijinal iPhone modelinin özelliklerini taklit etmekten 539 milyon dolar tazminata mahkum etti.

Jürinin bu kararıyla dünyanın akıllı telefon sektöründe başa güreşen iki firma arasında yedi yıldır devam eden anlaşmazlığa da bir nokta konulmuş oldu.

Anlaşmazlık, 2011 yılında Apple'ın Samsung'u patenti kendisinde olan telefon özelliklerini çalmakla suçlamasıyla başlamıştı.

Mahkeme bir yıl sonra Samsung'un Apple'a 1,05 milyar dolar tazminat ödenmesine hükmettiyse de rakip şirketler arasında bu kez de tazminatın miktarı üzerinde bir mücadele başlamış oldu.

Son mahkeme kararında 539 milyon dolarlık tazminatın 533 milyon doları, Apple'a ait üç tasarımın patentlerinin ihlali, kalan miktara da yine patenti alınmış telefon işlevlerinin kopyalanması gerekçeleriyle hükmedildi.

Apple yazılı bir açıklamayla jürinin sonunda "ürünlerimizi kopyalamasının bedelini ödemesine" karar vermesinden duyduğu memnuniyeti bildirdi.

Şirketin açıklamasında "Bu başından beri paranın ötesinde bir davaydı" denilerek, "Apple'da çalışan çok sayıda insanın emeği ve yaratıcılığının" korunmasının da çok önemli olduğu kaydedildi.

Buna karşılık Samsung kararın Apple için bir zafer olduğunu kabul etmiyor.

Yeniden itiraz edilebilir

Samsung'un başından beri tezi, ödenecek tazminatın, doğrudan doğruya söz konusu Samsung ürünlerinin, Apple patenti kapsamına giren özelliklerinden edilen kârla ilişkilendirilmesi dolayısıyla sadece 28 milyon dolar olması gerektiğiydi.

Apple ise tazminat talebini tüm iPhone kârı üzerinden hesaplamış ve başlangıçta 2,5 milyar dolar talep etmişti.

Teknoloji analizi şirketi IDC'den Kiranjeet Kaur Samsung'un son miktara da itiraz etme ihtimalinin bulunduğunu söylüyor.

Kaur'a göre sonuç Samsung'un da istediği gibi değil çünkü tazminat miktarının da ötesinde tasarımların kopyalandığının kabulüne dayanıyor.

Bu Kaur'a göre aslında iki şirketi aşan bir dava ve daha küçük şirketlere özellikle ABD piyasalarında patent ihlalleri konusunda ciddi bir uyarı niteliğinde.

Kaynak:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44251447

2 yıl önce
Devamını Oku
PayPal, kripto para transferlerini hızlandıracak bir patent başvurusu yaptı!

ABD merkezli ödeme devi PayPal, 1 Mart’ta basılan ve kripto para ödemelerinin hızını artırmak için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) patent sundu.

Patent,tüketiciler ile tüccarlar arasındaki işlemler için bekleme sürelerini kısaltmak için ikincil özel anahtarların kullanılmasını içeren Hızlandırılmış Sanal Para İşlem İşlem Sistemini içeriyor.

Paypal bu hızlandırma ile potansiyeli kripto para yatırımcılarının sorunlarını çözecek

Yapılan başvuruda patentin mucitleri olarak California’daki şirket çalışanları Cheng Tian ve San Jose olarak gösteriliyor. Patente göre PayPal potansiyel kripto para kullanıcısı olacak kişilerin,kripto para ticaretindeki yaşanan yavaş işlem sürelerinden dolayı sektörden uzaklaşması engelleme sorununu çözmeye çalışacak. Bu gibi sorunlardan dolayı, avantajlarına rağmen kripto para birimlerinin benimsenmesini yavaşlattığını söyleyen şirket buna çözüm bulmak için kollarını sıvadı.

Patent ile kendi özel anahtarlarıyla birlikte ikincil cüzdanların oluşturulmasının işlem sürelerini çok daha hızlı hale getireceğini,alıcıların kripto para birimi işlemindeki ödeme tesliminden emin olmak için beklemesi gereken süreyi pratik olarak ortadan kaldırıyor.

Bu patent ile işlemdeki tutara eşdeğer olan daha önce tanımlanmış kripto para miktarıyla özel anahtarın iletildiğinin bildirilmesiyle daha hızlı işlem yapılabilir.

Kaynak:

https://kriptoparahaber.com/paypal-kripto-para-transferlerini-hizlandiracak-bir-patent-basvurusu-yapti.html

2 yıl önce
Devamını Oku
Bursa’nın marka ve patent serüveni

Bursa’nın marka ve patent serüveni!

Ekonomik büyüme markalaşmaya ve patentleşmeye sıkı sıkıya bağlı.

Doğal olarak Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden Bursa’nın marka ve patentleriyle öne çıkması gerekmekte.

Kent dinamikleri de bu iki önemli kavramı öne çıkarma gayretinde.

Mesela ‘marka kent’ olmak Bursa'nın en fazla önemsediği konular arasında yer alıyor.

Ama konuşulanları bir kenara bırakıp verilerin ne dediğine bakmakta fayda var!

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun verileri Bursa’nın marka ve patent serüvenini 1995'ten bu yana net biçimde ortaya koymakta.

Tescili yapılmış markalar cephesinden tabloya baktığımızda çarpıcı bir gelişme göze çarpıyor!

Bursa adına 1995 yılında 231 olan marka tescili adım adım yukarı yönlü hareketlenmiş.

1998'de 337’ye inişin dışında tescillerde çıkış trendi 2001’e kadar sürmekte.

Malum 2001 ise kriz yılıydı ve markalaşmanın zayıfladığı bir dönem olarak kayıtlara geçti!

Ardından yukarı yönlü hareket eden Bursa’nın marka tescil sayısı 2004'te 881’e ulaştıktan sonra ciddi bir yükseliş ivmesi kazanmış görünüyor.

2005’te bin 216 markanın tescili yapılırken ertesi yıl bin 782 adede ulaşan tescille karşılaşıyoruz!

Ancak, 2007'de bin 873’e ulaşan kentin marka tescilleri bu tarihten itibaren 2012 yılına kadar azalan bir trend izliyor.

2012 ile birlikte yeniden hız kazanan Bursa’nın marka serüveni tescil sayısını 2015'te 2 bin 927’ye, 2016'da ise rekor seviye olan 3 bin 722’ye taşımış.

Ancak tarihi zirvenin ardından geçen yıl 3 bin 546’ya inen marka tescil sayısı hafif bir yavaşlamaya işaret etmekte!

Peki Bursalıların marka başvuruları ne oranda tescile dönüşmekte?

Yıllara göre değişkenlik gösterse de başvuruların yüzde 70 - 85 aralığında onay aşamalarını geçtiğini söylüyor istatistikler.

Bursa, Türkiye marka liginde ise İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardındna dördüncü sırada geliyor.

Kaynak: Bursa’nın marka ve patent serüveni - Feridun Eyüpoğlu

 

2 yıl önce
Devamını Oku
Patent Verileri, Bankacılık Sektörünün Bitcoin ile Olan Tuhaf İlişkisini Ortaya Çıkardı!

Bankaların ve Bitcoin’in garip bir arkadaşlığı var ama bazı ortak şeyleri de paylaşıyorlar. Destekçilerine göre Bitcoin paranın geleceği, ancak kripto para satın almak için hala “geleneksel” para kullanılıyor ve şu anda kanalların kontrolü bankalarda. Son patent verilerinin gösterdiğine göre bu oligarşiler birbirleriyle anlaşmayı başarırsa, sonunda kripto para alanında ki gücü kontrol edebilecekler.

Bankalar Blockchain’e Doymuyor

Bankacılar, geleneksel yatırım dünyasının geri kalan kısmıyla birlikte Bitcoin ile giden tekneyi kaçırdı. Birkaç istisnai durum dışında, anarşistler ve hackerlar tarafından internette satılan bu komik paranın büyüyeceğine inanmadılar. İlk başta onlar haklıydı. Ama sonra, birkaç yanlış başlangıcın ardından Bitcoin giderek büyümeye başladı. Artık bankacılık sektörü ve Wall Street, borsa edinmek (Goldman Sachs’a bağlı Circle’ın Poloniex’i devralması gibi) veya kendi Blockchainlerini başlatmak için Bitcoin’i kullanmaya doymuyor.

Finansal Şirketler, 150 Tane Kripto Para Patentini Kayda Geçirdi

News.Bitcoin.com’un iki hafta önce bildirdiği üzere bankalar, Bank of America’nın liderliğiyle kripto para patentlerinin en verimli dokümanları arasında. Bu, akla birkaç şey getiriyor. Öncelikle, büyük bankalar sessizce Bitcoin’e ve ona güç sağlayan Blockchain’e hayranlıkla bakıyor. İkinci olarak, kaybolan zamanı telafi etmeye kararlılar. Şu anki taktikleri “eğer onları yenemiyorsanız, onlara katılın” gibi görünüyor. Tabii ki bu, Bank of America’nın kripto para patentleri hazırladığı için kendi $BOA koinini başlatacağı anlamına gelmiyor.

Bitcoin Patent Raporu, bankacılık sektöründe kripto para yüzünden verimlilik gösteren şirketlerin bir listesini hazırladı. Listeyi yöneten Bank of America’nın yanı sıra, ilk 10’a giren ilgi çekici adaylar da var ve hepsi çok uluslu şirketler. Örneğin Toronto-Dominion Bank’ın 85.000 çalışanı, Fidelity’nin ise 45.000 çalışanı var. Bunlar, “her ihtimale karşı” Blockchain’e ve ona biraz para yatırmak için bir proje ekibi atama imkanı bulunan türdeki kurumlar.

Bankacılık Patentlerinin Gerçek Sayısı Hala Yüksek

Resmi rakamlar, büyük finansal kurumlar tarafından 150 kripto para patentinin alındığını gösteriyor ancak gerçek rakamlar muhtemelen iki ya da üç kat daha fazla. Patent başvuruları genellikle ilk kez dosyalandığı andan itibaren 18 ay süreyle yayımlanmıyor ve bu zaman içinde kripto paraya yapılan yatırım arttığından gerçek rakamlar çok daha fazla olacak gibi duruyor. Gerçekte, bankacılık sektörünün açtığı patent sayısı 500’e yakın. Kripto paraya rakip olarak görülen Paypal, listede 11 patent bulunduruyor. Kısa bir süre önce “hızlandırılmış kripto para işlem sistemi” için bir patent açtı.

Kaynak:

https://koinbulteni.com/patent-verileri-bankacilik-sektorunun-bitcoin-ile-olan-tuhaf-iliskisini-ortaya-cikardi-9262.html

2 yıl önce
Devamını Oku
Huawei, Blockchain teknolojisi ile ilgili bir patent başvurusu yaptı!

Çinli telekom devi ve akıllı telefon üreticisi Huawei, Blockchain teknolojisini dijital mülkiyet haklarını korumak için kullanmaya çalışıyor olabilir.

Salı günü Çin Devlet Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından yayımlanan son patent başvurusunda, Shenzhen merkezli teknoloji şirketi Huawei’nin Blockchain teknolojisi ile çalışan eşler arası içerik dağıtım ağına bir doğrulama özelliği eklediğini iddia eden bir icadının ayrıntılarını açıklıyor.

Patent işlemlerine göre ilk başvurusu Ağustos 2016’da gönderilen sistem, dijital içerik için doğrulama bilgilerini bir Blockchain’de saklıyor. Taraflar, eşler arasındaki ağ üzerinden indirme taleplerini başlattıklarında, sistem içeriğe erişmek için doğrulama bilgileriyle özel anahtarlarını veya lisanslarını eşleştirir.

Huawei, Blockchain teknolojisini 2016 yılından beri yakından takip ediyor

Huawei teknolojinin özünde, taraflar arası ağlara dağıtılan dijital içerik için fikri mülkiyet haklarını korumak amaçlı bir yol olduğunu iddia ediyor. Başvurunun patent bürosu tarafından verilip verilmeyeceği henüz belli olmamasına rağmen patent dosyası, Huawei’nin Blockchain teknolojisini geliştirip benimsemeye çalıştığına dair kanıtları ortaya koyuyor.

Kaynak:

https://kriptoparahaber.com/huawei-blockchain-teknolojisi-ile-ilgili-bir-patent-basvurusu-yapti.html

2 yıl önce
Devamını Oku
Bluefin Announces the Issuance of their Second Japanese Patent

ATLANTA (PRWEB) February 28, 2018

Bluefin Payment Systems, the leader in payment security, today announced the issuance of their second patent by the Japanese Patent Office on “Systems and Methods for Decryption as a Service.”

The patent covers aspects of Bluefin’s PCI-validated Point-to-Point Encryption (P2PE) solutions, including Decryptx®, the company’s Decryption as a Service (DaaS) product for enabling their PCI-validated P2PE solution through processors, payment gateways, and software platforms. Decryptx enables any PCI/DSS provider to enhance their platform and offer Bluefin’s PCI-validated P2PE solution via a simple integration. Keyed, swiped, and EMV data from point of sale (POS) systems is protected via PCI-validated controls and encryption.

The issued patent will cover Bluefin’s innovation in Japan, which relates to Bluefin’s Decryptx P2PE architecture as well as payment device and chain-of-custody management. In order to serve gateways, processors, and other large clients, Bluefin developed a high-speed and resilient decryption architecture. Specifically, the patent covers the systems and methods for parsing data from devices, device authentication and validation, key management, and decryption in a hardware security module (HSM). The patent further relates to a point to point encryption management system configured to receive information from a plurality of point of interaction devices (payment terminals).

“Hackers are using malware to breach cardholder data at unprecedented levels globally. P2PE’s immediate encryption is the primary defense for merchants against this growing threat,” said Ruston Miles, Chief Strategy Officer, Bluefin.

“Bluefin’s patented P2PE platform empowers payment gateways and software vendors to integrate this important security protection into their own systems quickly. To date, 65 payment gateways and software vendors have integrated our PCI P2PE solution across Europe, Canada, Latin America & Caribbean, and the United States. With the announcement of the Japanese patents, Bluefin P2PE is now available to Japanese businesses,” he added.

Bluefin was awarded its first U.S. patent in June 2016 on “Systems and Methods for Creating Fingerprints of Encryption Devices” and its second U.S. patent in October 2016 on “Systems and Methods for Decryption as a Service.” The company has since received another 4 U.S. patents including “Systems and Methods for decryption as a service via a message queuing protocol,” “Systems and Methods for decryption as a service via a configuration of read-only databases,” “Systems and Methods for decryption as a service via a hardware security module,” and “Systems and Methods for decryption as a service via a message queuing protocol” (continuation). In December 2017, Bluefin received its first Japanese patent on “Systems and Methods for Creating Fingerprints of Encryption Devices.”

Bluefin’s patent portfolio covers both Decryptx and the company’s P2PE Manager. Currently, Bluefin has over 65 processors, payment gateways and software platforms in the U.S., Europe and Latin America utilizing Decryptx to provide PCI-validated P2PE directly to their client base.

About Bluefin Payment Systems

Bluefin Payment Systems is the leader in payment security. The company specializes in PCI-validated Point-to-Point Encryption (P2PE) integrated and stand-alone solutions for retail, mobile, call center and kiosk/unattended environments, and secure Ecommerce technologies including transparent redirect, payment iFrame and tokenization. Bluefin is a Participating Organization (PO) of the PCI Security Standards Council (SSC) and is headquartered in Atlanta, with offices in New York, Chicago, Tulsa and Waterford, Ireland. For more information, please visit https://www.bluefin.com/.

2 yıl önce
Devamını Oku
Türkiye'nin yeni marka ve patent stratejisi!

Türkiye'yi "marka ve patent ligi"nde üst sıralara taşımak, toplumda marka bilincini yaygınlaştırmak amacıyla hazırlanan Türk Patent ve Marka Kurumunun (TÜRKPATENT) 2018-2022 Stratejik Planı uygulamaya konuldu.

AA muhabirinin, TÜRKPATENT'in 2018-2022 Stratejik Planı'ndan yaptığı derlemeye göre, 5 yıllık süreçte, 5 amaç gerçekleştirilerek 17 hedefe ulaşılmaya çalışılacak.

Plana göre, sınai mülkiyet haklarına ilişkin hizmetlerin kaliteli, etkin ve hızlı bir şekilde yürütülmesi, sınai mülkiyet bilincinin toplumun bütün kesimlerinde artırılması, bunların ekonomik faydaya dönüşmesine katkı sağlanması, sınai mülkiyet konusunda Türkiye'de yönlendirici, uluslararası alanda etkin olunması ve kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

İcatların sayısının artırılmasının hedeflendiği stratejik plan kapsamında, sınai mülkiyet sisteminin uygulayıcılarına ve kullanıcılarına eğitim verilmeye başlanacak. Öncelikli adımlardan biri, buluşların ticarileşmesi olacak.

Toplumun, patent/faydalı model, tasarım, coğrafi işaret/geleneksel ürün adı, entegre devre topoğrafyası konusundaki bilinç düzeyinin artırılması için çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda, üniversitelerden ilk ve ortaöğretime, gümrük görevlilerinden kolluk kuvvetlerine kadar çeşitli kademelere yönelik eğitim materyalleri hazırlanacak. KOBİ'lerin yenilik kapasitesini artırmaya yönelik bir olan proje sayısı 17'ye yükseltilecek.

Patent Borsası'nın kuruluşu tamamlanacak

Sınai mülkiyetin ekonomik faydaya dönüşmesine katkı sağlamak amacıyla ekonominin çeşitli aktörleriyle iş birliği artırılacak. Bu çerçevede Teknoloji Transfer Platformu'nun daha etkin hale getirilmesi planlanıyor.

Ayrıca, teknoloji transfer ofisleri, teknoparklar, Ar-Ge merkezleri gibi yapıların sınai mülkiyet kapasitesi büyütülecek. Verilen eğitim sayısı da 35'ten 150'ye çıkarılacak.

Patent Borsası kurulması amacıyla başlatılan çalışmaların, Stratejik Plan döneminde tamamlanması hedefleniyor.

Buluşların Türkiye ekonomisine etkilerine ilişkin geniş çaplı bir rapor hazırlanacak. Ticarileşmiş buluşlara ilişkin başarı hikayelerini içeren 20 adet materyal oluşturulacak.

Tasarımcılar ile sanayiciler buluşturulacak

Yeni dönemde, özgün tasarımların oluşturulmasına ve ekonomiye kazandırılmasına katkı sağlamak için özel toplantılar serisi düzenlenecek. Özgün tasarımlara ilişkin de ticarileşmiş buluşlarda olduğu gibi başarı hikayeleri derlenerek, 18 adet materyal hazırlanacak.

Tasarımcılar ile sanayiciler buluşturulacak. Planın hazırlanmasına kadar 9 kez gerçekleştirilen bu tür etkinliklerin sayısı 25'e yükseltilecek.

Uluslararası patent araştırma ve inceleme raporlarının sayısı artırılarak, bu alanda çalışan uzmanlara verilen eğitimler yoğunlaştırılacak.

Sınai mülkiyet paydaşlarını bir araya getiren platformların etkinliğinin artırılması amacıyla Ulusal Fikri Haklar Strateji Belgesi, Tasarım Strateji Belgesi, Ulusal Coğrafi İşaret Strateji Belgesi uygulamaya konulacak. Ayrıca, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Fikri, Sınai Mülkiyet Hakları ve Ar-Ge Teknik Komitesince hazırlanan dönemsel eylem planlarından yararlanılacak.

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Koordinasyon Kurulu, Türk Tasarım Danışma Konseyi gibi sınai mülkiyete ilişkin platformların altında yer alan çalışma grupları ve komitelerin 5 yıllık dönemde etkin olarak çalışması hedefleniyor.

Uluslararası ortak projeler yürütülecek

Stratejik Plan kapsamında uluslararası alanda sınai mülkiyetle ilgili konulara daha fazla ağırlık verilmesi bekleniyor. Bunun için Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO), Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) ile sınai mülkiyet alanında ortak projeler yürütülecek. Ulusal sınai mülkiyet ofisleriyle iş birliği alanları oluşturularak, uluslararası kuruluşlarca düzenlenen daimi toplantılara düzenli ve etkin katılım sağlanacak.

5 yıllık dönemde TÜRKPATENT'in teknolojik altyapısı güçlendirilerek, kurumun hizmetlerinde müşteri memnuniyetini artıracak önlemlerin alınması ve tüm hizmetlerin de elektronik ortamda sunulması planlanıyor. 

Kaynak:http://aa.com.tr/tr/ekonomi/turkiyenin-yeni-marka-ve-patent-stratejisi/1073201

2 yıl önce
Devamını Oku
Arçelik A.Ş.’ye patent liderliği özel ödülü verildi!

Arçelik A.Ş., Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen ve 6-9 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Türkiye İnovasyon Haftası'na bu sene de stratejik partner olarak destek verdi. Türkiye'nin patent şampiyonu olan, Ar-Ge ve inovasyon alanındaki başarısını her yıl aldığı ulusal ve uluslararası ödüllerle taçlandıran Arçelik A.Ş., Patent Liderliği Özel Ödülü'ne layık görüldü. Ödülü Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'den aldı.

Patent başvurularında Türkiye'de lider olan Arçelik A.Ş., Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) tarafından 2017 yılında yayımlanan ‘En Çok  Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Şirketler' listesinde, toplam 270 patent başvurusuyla 74'üncü sırada yer alıyor. Geliştirdiği tüm ürünlerindeki özgün teknolojileri patent başvuruları ile korumaya alan şirket, Türkiye'den Dünya Fikri Haklar Örgütü'ne yapılan her 3 uluslararası patent başvurusundan birini gerçekleştiriyor.

LİG BİRİNCİSİ SEÇİLMİŞ

Arçelik A.Ş. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2016 yılında Türk Patent Ligi birincisi seçilmiş, Türk Patent Ödüllerinde “En çok Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Şirket” ödülüne de layık görülmüştü. Arçelik A.Ş., yurt içinde ve dışındaki toplam 14 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi, 1300'den fazla Ar-Ge çalışanıyla, bugüne kadar 3 bine yakın buluşa imza attı. İngiltere'de Cambridge, Tayvan, Portekiz ile ABD'de MIT ve Harvard gibi önde gelen üniversitelerin bulunduğu Boston'da kurduğu Ar-Ge merkezleriyle uluslararası iş birliklerini güçlendirerek ekosistemini genişleten şirket, üniversite, enstitü ve start-up'lara daha yakın olmayı hedefliyor.

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/arcelik-a-s-ye-patent-liderligi-ozel-odulu-verildi-2125485/

2 yıl önce
Devamını Oku
70.000 AR-GE çalışanı ile patent rekoru!

Teknoloji dünyasının sessiz devi dünyanın dört bir köşesinde araştırma ve eğitim merkezleri ile fark yaratıyor.

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojiler nasıl üretiliyor, biliyor musunuz? Tüm bu teknolojilerin altında yenilikçi fikirler ve AR-GE merkezlerinde üretilen çözümler yatıyor. Elbette bu alanda mücadele eden lider firmalar var, ancak bir tanesi son zamanlarda yaptığı atılımlarla ilgi çekiyor.

Evet, Çin'in sessiz teknoloji devi Huawei'den söz ediyoruz... Aslında çok da sessiz denemez zira firma aldığı patentler ve dünya çapında gerçekleştirdiği atılımlarla son zamanların en gözde teknoloji firmaları arasında başı çekiyor.

Huawei'in dünya çapında 15 Ar-Ge Merkezi, 36 ortak inovasyon merkezi ve 45 eğitim merkezi bulunuyor. Huawei bugün itibariyle, Orta ve Doğu Avrupa ile Nordik ülkelerinde 2 Ar-Ge merkeziyle faaliyet gösteriyor.  Dünya genelinde, Huawei'nin küresel iş gücünün yüzde 45'inden fazlasına denk düşen yaklaşık 70 bin çalışanı, etkin olarak Ar-Ge çalışmalarında yer alıyor.

Yenilikçi fikirler ve mühendislik

Huawei, müşteri ihtiyaçlarına dayalı olarak Batı'daki yenilikçi fikirleri Çin'in mühendislik uygulama imkânlarıyla birleştirmeyi amaçlıyor. Huawei, son 10 yılda, geleceğin akıllı dünyasının teknolojik mimarisini araştırma ve keşfetme yönündeki taahhütlerini desteklemek için Ar-Ge çalışmalarına 45 milyar ABD doları yatırım yaptı.

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/70-000-ar-ge-calisani-ile-patent-rekoru_73188.html

2 yıl önce
Devamını Oku
ABD Hükümeti, Apple’a Patent Davası Açtı: Apple Ürünlerine İthalat Yasağı Yolda!

Routers’in aktardığı bilgilere göre teknoloji devinin ürettiği ürünlerde, başka şirketlerin önceden aldıkları patentlerin ihlal edildiği gerekçesiyle, ABD hükümetine bağlı bir kurum dava açtı.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Apple’ı patent ihlalleri yaptığına dair iddiaları inceleme altına aldı. Açılan dava, Aqua Connect adlı bir yazılım şirketinin şikayeti üzerine başladı, ancak Apple’ın karşısında bu kez çiğ çiğ yiyebileceği bir şirket yok, direkt hükümet var.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ticareti ve markaları hukuki açıdan yöneten kurum, şirketin yasaları çiğnediğine karar verdiği takdirde, Apple ürünlerinin ithalatını engelleme yetkisine sahip.

 

Aqua Connect'in iddiası, Apple'ın AirPlay teknolojisinde bulunan, ses ve videonun farklı Apple cihazlarında aynı anda izin veren özellik. Aqua Connect, Mac'lere uzaktan erişilebilmesini sağlayan üçüncü parti bir yazılımın üreticisi konumunda. 6 yıl önce Apple ile olan ilişkisini kopardıktan sonra, Apple'ın bu yazılıma verdiği desteği sonlandırdığını ve özelliği AirPlay adında kendi cihazlarına dahil ettiğini savunuyor.

Şirket ayrıca, Apple'ın uzaktan kontrol araçlarının birçoğunun, AirPlay'deki ekran yansıtma seçeneği de dahil olmak üzere patentleri ihlal ettiğini söylüyor.

Kaynak: http://www.webtekno.com/abd-hukumeti-apple-a-patent-davasi-acti-apple-urunlerine-ithalat-yasagi-yolda-h36477.html

2 yıl önce
Devamını Oku
BlackBerry ile Nokia’ya patent yüzünden karşı karşıya!

BlackBerry ve Nokia, Apple ve Samsung bu kadar popülerleşmeden önce piyasanın büyük bir kısmına sahip iki şirket durumundaydı. Zamanın iki dev şirketişimdi bir dava dolayısıyla yeniden karşı karşıya geldi. Uluslararası Tahkim Mahkemesi yaptığı değerlendirmelerin ardından BlackBerry’nin Nokia’ya tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti. Tazminat olarak bahsi geçen tutarın 137 milyon dolar olduğu açıklanırken iki şirket arasındaki anlaşmazlık bundan tam 5 yıl öncesine yani 2012 yılına dayanıyor. 2012 yılının ortalarında iki şirket patent konusunda bir problem yaşamış ve o dönem açılan dava geçtiğimiz yılın sonuna kadar varlığını sürdürmüştü. Davada çeşitli kararlar alınmış, BlackBerry bu kararları uygulamaya yanaşmamıştı.

BlackBerry ve Nokia arasındaki bu hukuki tatsızlık, iki tarafın da hukuk ekipleri tarafından titizlikle takip edilirken davanın seyri bir anda değişti. Kanadalı şirket BlackBerry, Finlandiyalı rakibine tam 11 patenti ihlal etmesi gerekçesiyle dava açtı. Daha önce alınan kararlara uymadığı belirtilen BlackBerry, kendi açtığı davanın ardından temyiz şokuyla karşılaştı. Konuya dair bir basın açıklaması yayınlayan şirket, mahkemenin argümanlarını “değersiz” ve “saçma” olarak niteledi.

Kaynak: http://www.yenisafak.com/teknoloji/blackberry-ile-nokiaya-patent-yuzunden-karsi-karsiya-2884360

2 yıl önce
Devamını Oku
With two patents under her belt, Aichi junior high school girl looks to help other inventive kids

Asuka Kamiya, 14, a second-year student from Meisho Junior High School in Anjo, Aichi Prefecture, has established with her father a company to help elementary and junior high school students apply for patents and commercialize their inventions.

By using her experience in patenting her own invention two years ago, she hopes to help turn other students’ unique ideas into products.

 

 

When she was a fifth-grader, for a science project she conducted over a summer holiday, Kamiya created a can-recycling bin that uses a magnet to automatically separate steel and aluminum containers. Kamiya applied for a patent at the recommendation of her father, Toyoaki, 42, who runs a liquor sales consulting firm and had obtained a patent himself for an invention related to wine.

She was granted the patent for her “low-cost can-recycling bin” when she was a sixth-grader.

https://www.japantimes.co.jp/news/2017/11/13/national/two-patents-belt-aichi-junior-high-school-girl-looks-help-inventive-kids/#.Wh-v_St2GYA

2 yıl önce
Devamını Oku
Docomo grants patent license to Samsung

NTT Docomo has reached an agreement to grant Samsung Electronics Co Ltd a patent license covering Docomo's standard-essential patents. The agreement includes both parties' cooperation in business and standard setting activities. As part of the agreement, Samsung is to pay licensing fees to Docomo.

Docomo has now granted standard-essential patent licenses to more than 30 companies.

Docomo receives licensing fees for its standard-essential patents, which are paid via patent pools or directly by individual companies.

Docomo plans to continue its patent licensing as a world leader in the research and development of mobile-network and service technologies for systems based on the W-CDMA, LTE, LTE-Advanced and to-be-standardized 5G standards

https://japantoday.com/category/tech/docomo-grants-patent-license-to-samsung

2 yıl önce
Devamını Oku
Apple’dan fark yaratacak Patent!

Apple’ın katlanabilir iPhone tasarımı için kritik olan OLED paneli ve metalik menteşe, ekranın kapaklı cep telefonları gibi katlanmasını sağlayacak.

Apple Inc. dünyanın en çok satılan mobil cihazlarından olan iPhone‘nin “bir kitap gibi açılıp kapanmasını” sağlayacak esnek bir modelin patentini sundu. Apple‘ın, katlabilir bir iPhone için LG ile çalıştığı haberleri ortalıkta dolaşmaya başlayınca şirket patent sunumu yaptı. Şirket, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO)’ne resmi patent başvurusunda bulundu ve patent bu ay verildi.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, OLED ekranlarda sektörün en iyisi. Ancak Apple, cihaz özelliklerinin sızdırılmasından korktuğu için piyasadaki en büyük rakibi olan Samsung ile iş birliği yapmayarak LG ile çalışma kararı aldı. Samsung, muhtemelen Galaxy X olarak adlandırılacak olan katlanabilir tasarıma sahip akıllı telefonu 2018‘de piyasaya çıkacak. Buna karşılık katlanabilir iPhone modeli üretimi ise 2020‘den itibaren başlayabilir.

Bu arada LG‘nin kendi katlanabilir OLED panel prototipini tamamlayarak dayanıklılık ve verimlilik oranının yükseltildiği bildirildi. Şirket, geçtiğimiz günlerde Kuzey Gyeongsang Eyaleti, Gumi’deki E5 tesisinde ilk OLED üretimine başladı.

Kaynak:http://www.mynet.com/teknoloji/appledan-fark-yaratacak-patent-3521569-1

2 yıl önce
Devamını Oku
Anadolu Üniversitesi Hızla Artan Patent Sayılarıyla Göz Dolduruyor!

Geçen yıl bilimsel faaliyetler açısından tarihinin en parlak yılını yaşayan Anadolu Üniversitesi, ulusal ve uluslararası patent sayılarındaki hızlı artışla da öne çıkmayı başardı.
Özellikle uluslararası patent alabilme kabiliyetinin oluşması ve artmasının, üniversitelerin gelişmişlik düzeyleri açısından önemli bir değişken olduğu göz önüne alındığında, Anadolu Üniversitesinin 2014 yılı itibarıyla her yıl patent sayılarında yükselen bir ivme yakalaması, araştırma altyapısına yapılan yatırımların ve öğretim üyelerinin motivasyonuna yönelik yapılan çalışmaların, karşılık bulduğunun da önemli bir göstergesi durumunda. Bir önceki yıla göre 2014’te uluslararası düzeyde iki kat, ulusal düzeyde daha da yüksek oranda seyreden söz konusu artış, izleyen yıllarda ise her iki düzeyde katlanarak devam etti. 2015’te uluslararası düzeyde 10, ulusal düzeyde 4 patente sahip olan Anadolu Üniversitesinde bu rakamlar, 2016 yılında ulusal düzeyde 17’ye, uluslararası düzeyde ise 10’a ulaşarak önemli bir yükseliş gösterdi.

Patent başvuruları önemli başarılara imza atıyor
Gösterdikleri başarılarla sözü edilen patenleri örneklendirecek çalışmalar ise şöyle sıralandı:
Anadolu Üniversitesine ait ’Geliştirilmiş ağırlık düşürme tipi sismik enerji kaynağı ekipmanı’ başlıklı patent başvurusu, 2016 yılında ’Türk Patent ve Marka Kurumu’ tarafından özel altın madalya ödülünü almaya hak kazandı. Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı tarafından verilen ödülü, Anadolu Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Aybar aldı. Bir diğer çalışma ise Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi öğretim elemanlarından Yrd. Doç. Dr. İsmail Özgür tarafından geliştirilen ve Anadolu Üniversitesine ait ’Magnezyum Sipinalin alev piroliz ile elde edilmesi yöntemi’ne ait patent başvurusu oldu. Risk sermaye grubundan yatırım alan başvuru ile patentin ticarileştirilmesine yönelik olarak önemli bir adım atıldı. Ayrıca, üniversite fikri hakların ticarileştirilmesi sonucunda kurulan şirkete Anadolu Üniversitesi ortak oldu.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/anadolu-universitesi-hizla-artan-patent-eskisehir-yerelhaber-2287923/

3 yıl önce
Devamını Oku
2017 Yılı İlk Yarısında En Fazla Patent Başvurusu Yapan İlk 10 Firma ve Kuruluş

2017 yılının ilk altı ayında Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan yerli patent başvuruları içinde en çok başvuru yapan ilk 10 firma ve kurumun yer aldığı TÜRKPATENT Ligi sıralaması belli oldu.

Listeye göre ilk üç sırada Vestel, Arçelik ve Anadolu Isuzu yer aldı. Bununla birlikte 2 üniversitemiz de ilk 10’a girmeyi başardı.

İlk 6 aylık verilere göre oluşan listede; beyaz eşya, otomotiv ve bilgi-iletişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren firmaların yanısıra üniversiteler de var.

Yılın ilk yarısında yapılan 2.632 yerli patent başvurusunun %25’i ilk 10 sırada yer alan firma ve kurumlar tarafından yapıldı. Bu veriler ikinci yarıda ilk 10 sıralamada ciddi bir rekabetin yaşanacağını gösteriyor.

Bakanlığımızın 2017 yılının ikinci yarısı için belirlediği 5.000 yerli patent başvurusu hedefine ulaşılmasında, ülkemizdeki buluş potansiyelinin ortaya çıkarılması ve bunların ticarileşmesi suretiyle ekonomiye kazandırılması noktasında bütün firma, kurum ve girişimcilerimizin katkıları büyük önem taşıyor. 

 

3 yıl önce
Devamını Oku
TÜRKPATENT Temmuz Dönemi Sınai Mülkiyet Verilerini Açıkladı!

TÜRKPATENT Temmuz Dönemi Sınai Mülkiyet Verileri

Patent, marka, tasarım ve faydalı model başvuruları ve tescilleri temmuz dönemi verileri açıklandı. 

2017 yılı temmuz ayı sonu itibariyle Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan marka başvuru sayısı 59.374’ü yerli olmak üzere toplam 67.867’ye ulaştı. Yerli marka başvuru oranı %87,1 oldu.

Geçen yıla göre yerli marka başvuruları %8,5 artış gösterdi. Toplam marka başvuruları %9,8 arttı.

Patent başvuru sayısı 3.051 yerli, 6.063 yabancı toplam 9.114’e ulaştı. Patent başvuruları geçen yıla göre %8,7 arttı.

Faydalı model başvuru sayısı yerli 1.927 olmak üzere toplam 1.963 oldu. Yerli faydalı model başvurusu oranı ise %98,2.

Tasarım başvuru sayısı 22,091 yerli, 666 yabancı; toplam 22.757 oldu. Yerli tasarım başvurusu oranı %97,1 oldu.

2017 yılı Temmuz ayı sonu tescil sayıları ise markada 40.236 yerli, toplam 45.894; patent tescil sayıları 992 yerli, toplam 7.072; faydalı modelde 1.511 yerli, toplam 1.550; tasarımda 23.468’i yerli, toplam 24.241’e ulaştı. 

 

3 yıl önce
Devamını Oku
Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz!

Teknoloji şirketlerinin sürekli patent davaları ile gündeme geldiğini görüyoruz. Peki şirketler patentlere ne kadar önem veriyor ve ne kadar patente sahipler işte detaylar!

Teknoloji şirketleri, yeniliklerini yakın gelecekte herhangi bir şekilde gerçekleştirme niyetinde olmamalarına rağmen geliştirmelerini hızlıca patent ile tescilliyorlar. Yenilikleri patentlemek onlara huzur veriyor. Rakiplerinin alanlarına girmesini engellemeye çalışırken fikri mülkiyetlerini koruyorlar.

IBM patent sayısıyla liderliği elinde tutuyor

GoogleFacebookAppleAmazonMicrosoft gibi büyük teknoloji şirketleri her yıl ABD'de binlerce patent kaydı yapıyor. En son veriler, IBM'in bu yıl içerisinde şimdiye kadar en çok patent kaydı yapan şirket olduğunu gösteriyor. Samsung ise listenin ikinci sırasında kendisine yer bulmuş.

IBM 2017'de 1 Ağustos tarihine kadar olan süreçte 5.797 patent tescili aldı. Samsung4.143 patent tescili ile ikinci sırada yer almakta. Bu, 1 Ocak - 1 Ağustos 2017 arasında IBM için günlük ortalama 27.2 patent anlamına gelirken Samsung için günde 19.5 patent anlamına geliyor.

 

IBM ayrıca 2010 yılından bu yana 53.925 ile toplam patent sayısında lider konumda. Samsung ise 2010 yılından bu yana 44.301 patent başvurusu ile yine ikinci sırada yer alıyor.

Şirketlerin binlerce patent aldığını görüyoruz bununla birlikte şirketlerin yeni bir teknolojiyi patentlemesi piyasaya sürme niyetinde olduğu anlamına gelmiyor.

Samsung'un tüketiciler için henüz geliştirmediği çok güzel teknolojileri ayrıntılı olarak anlatan sayısız patent gördük. Şirketin sayısız patentinden her birini kullanıp kullanmayacağı ise başka bir mesele.

Kaynak: http://shiftdelete.net/teknoloji-sirketleri-patent-yarisi-84215 

3 yıl önce
Devamını Oku
Apple ile patent kavgası Qualcomm'un üst düzey yöneticisini koltuğundan etti

Qualcomm’un son yıllarda tekelleşme ve haksız rekabet konusunda çeşitli ülkelerde yaşadığı problemler ve Apple ile aralarında patent davaları Derek Aberle'nin görevi bırakmasına neden oldu.

Qualcomm, Qualcomm başkanı Derek Aberle 31 Aralık'ta yollarını ayıracağını açıkladı. Ayrılma nedeni olarak Aberle'nin yaklaşık on yıldır sürdüğü QUALCOMM lisanslama bölümü olan Qualcomm Technology Licensing'in (QTL) birçok yasal savaşın ortasında bulunması gösteriliyor. 

Qualcomm CEO'su Steve Mollenkopf, yaptığı bir açıklamada, Aberle'nin "vizyonu, yaratıcılığı, özveri ve kararlılığı" ile övgüde bulundu.

Yetkili, "Yetenekli liderliğinde QTL bölümü hem gelir hem de kazanç açısından önemli ölçüde büyüdü, 4G lisans programını kurdu ve sektör genelinde önemli rekabeti sağladı. Şirketin Derek'in başarı kaydını oluşturmak ve ileride sağlam sonuçlar vermeye devam etmek için iyi bir konumda olduğuna inanıyorum." dedi.

Aberle, 2000 yılında Qualcomm'a katıldı ve 2008'den itibaren QTL bölümüne liderlik etti. QTL, Qualcomm'un kazançlarının çoğunu oluşturuyor ancak diğer iş bölümü QCT (Qualcomm CDA Technologies) gelirinin çoğunu oluşturuyor.

QTL, Apple'la devam eden ve devam eden bir hukuki ihtilaf nedeniyle baskı altındaydı. Qualcomm Mayıs ayı içerisinde, lisans anlaşmalarını ihlal ettiği için birden fazla Apple iPhone ve iPad üreticisi için dava açtı. Qualcomm, Apple'ın "her sanığın davranışını düzenlediğini" iddia ediyor. Apple ve Qualcomm arasındaki yasal işlemler Ocak ayında başladı. Apple bu yarı iletken devini çipsetler için fazla ücretle suçladı ve sözleşmeli indirimli ödemelerde yaklaşık 1 milyar dolar tutarında bir tazminat talep etti.  on aylarda iki firmanın uzlaşabileceği gündeme gelmişti.

Ayrıca, bu yılın başlarında ABD Federal Ticaret Komisyonu, Qualcomm'a lisans verme uygulamaları hakkında dava açtı. 

31 Aralık itibariyle görevi sonlanacak olan Aberle gidene kadar başkan yardımcısı Alex Rogers yetkili olacak ve firmanın patronu Steve Mallenkopf’a rapor verecek.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/apple-ile-patent-kavgasi-teknoloji-haber-2511059/

3 yıl önce
Devamını Oku
Tekstil devine 'dantelli bluz' davası!

Türkiye’nin önde gelen moda perakendecisi Koton mağazalarında satışı yapılan bir ürün için ‘taklit’ davası açıldı. Davacı şirketin talebi sonrası mahkeme heyeti ve bilirkişi mağazalarda inceleme yaptı. Hazırlanan raporda, ünlü markanın satışını yaptığı dantelli kadın bluzunun, davacıya ait tescilli ürünle ‘benzer’ olduğu belirtildi. 486 mağazası bulunan Koton adına yapılan yapılan açıklamada ise, davaya konu ürünü ithal ettikleri belirtilerek "Davacı,  Çin'den ithal ettiğimiz ürün için 4 ay sonra marka tescili yaptı" denildi.

Yurtiçi ve yurtdışında 486 mağazası bulunan Koton'a (Koton Mağazacılık Tekstil San. ve Tic. A.Ş), karşı ilginç bir davanın açıldığı anlaşıldı. Bakırköy 1. Fikrî
ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde açılan davada, davacı konumda  Akspa Tekstil San. ve Tic. Ltd. şirketi yer aldı.

‘MARKA HAKKINA TECAVÜZ’ İDDİASI

22 Ağustos günü açılan davanın dilekçesinde, Koton’a yönelik bir takım suçlamalar yer alıyor. Akspa Tekstil avukatı Mehmet Yıldırım’ın imzasını taşıyan dava dilekçesinde, Koton’un,  'marka hakkına tecavüz' ederek haksız rekabete yol açtığı öne sürüldü. Dilekçeye göre, Akspa Tekstil dantelli ürünler konusunda bilinen bir üretici. Şirket, kendi tasarımı olan ürünleri de Türk Patent Enstitüsünde tescil ettirdi.
 
NUMUNE ALDI MAHKEMEYE GİTTİ

Dilekçede yer alan bilgilere göre, Akspa Tekstil tarafı, Koton’un, Bakırköy’de bulunan bir AVM’deki mağazasında, kendilerine ait desenlerin kullanılarak üretilen ürünlerin satışının yapıldığını öğrendi. Anılan mağazada bir ürün satın alınarak konu mahkemeye taşındı. Geçen Temmuz ayında yapılan başvuruda, mahkemeden 'tespit' talebinde bulunuldu.
 
HEYET İNCELEME YAPTI 

Mahkeme heyeti ile  birlikte bilirkişi, Koton’un iki büyük AVM’deki mağazasında inceleme yaptı. Benzer oldukları iddia edilen ürünün fotoğrafları çekildi.
 
RAPOR: ÜRÜNLER BENZER 

Hazırlanan bilirkişi raporunda, Koton mağazalarında satılan giyside yer alan desenlerin, Akspa Tekstil’e ait dantel desenleri ile benzer olduğu kaydedildi. Anılan rapor, 31 Temmuz günü Koton tarafına da tebliğ edildi. Akabinde de şirkete ihtarname gönderildi.
 
‘O ÜRÜNLER TOPLATILSIN’

Mahkemenin yaptığı tespit sonrası açılan yeni davada ise, şirketin tazminata mahkûm edilmesi talep edildi. Dava dilekçesinde ayrıca, benzer olan ürünler için toplatma kararı talep edilirken, halka açık konumda olan şirkette hisse devirlerinin de dava süresince tedbiren durdurulması talep edildi.

KOTON: BİZ İTHAL ETTİK ONLAR TESCİL ETTİ

Konu ile ilgili Koton’dan yapılan açıklamada ise, davaya konu ürünün Çin’den ithal edildiği kaydedilerek şu ifadelere yer verildi: "Söz konusu dantel ürününün ithal talebini şirketimiz, 07 Nisan 2016 tarihli proforma fatura ile Çin’deki bir şirketten gerçekleştirmiştir. Şirketimiz tarafından ithal edilen dantel deseni, söz konusu firma tarafından, 12 Ağustos 2016’da Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde ‘haksız bir şekilde’ tescil ettirilmiştir.

'TALEPLERİ FAHİŞ KABUL EDEMEYİZ'

Tescilin, şirketimizin ürünün ithalatını gerçekleştirmesinden dört ayı aşan bir süre sonra yapıldığı gümrük beyannamesi, proforma fatura, fatura vb. evrak ile sabittir. Şirketimiz tarafından haksız tescilin iptali de dahil olmak üzere tüm yasal haklarımız için gerekli yasal süreç başlatılmıştır.  22 Ağustos’ta ikame edildiği iddia edilen dava ile ilgili henüz tarafımıza tebliğ edilmiş herhangi bir evrak bulunmamakta.  İddia edilenin aksine haksız ve dayanaksız tescile ilişkin, Akspa’nın şirketimizden fahiş, anlaşılmaz taleplerinin kabulü mümkün değildir.”

Akspa'dan yapılan açıklamada ise tescil başvurusunun 10 Ocak 2016'da yapıldığı belirtildi. 

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-tekstil-devine-dantelli-bluz-soku-40563796

3 yıl önce
Devamını Oku
Lumia'lara Ait 500 Adet Patent, Nokia'nın Kullanması İçin HDM'ye Gönderildi!

Nokia markalı telefon üretme hakkını Microsoft'tan alan ve yeni Nokia cihazlarla beğeni toplayan HMD, Nokia Lumialara ait 500 adet patenti Microsoft'tan aldı.

HMD Global Nokia'nın akıllı telefon birimini Microsoft'tan satın alarak Nokia 3, 5 ve 6'yı piyasaya sürmüştü. Yeni amiral gemisi Nokia 8'i ise önümüzdeki ay piyasaya sürmeye hazırlanıyorlar. Yeni gelen sızıntılara göre Nokia'ya ait 500 adet patent, Microsoft'tan HMD'ye devredildi.

500 patentten en dikkat çekeni, Nokia Lumia'nın kamera arayüzü. Öğrenilenlere göre, HMD bir sürpriz yapıp Nokia Lumialardaki kamera arayüzünü geliştirerek yeni Nokia telefonlara uygulayabilir.

Bunun yanı sıra PureView, ClearBlack ve PureMotion markaları hala Microsoft'a ait, bu yüzden yakın zaman içerisinde yeni Nokia telefonlarında beklenmiyorlar. Ancak Zeiss'ı Nokia 8'de kesin olarak göreceğiz. Microsoft hala 200'e yakın tasarım patentine sahip. Bunları da HMD'ye devredip etmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Kaynak: http://www.webtekno.com/lumia-lara-ait-500-adet-patent-nokia-da-kullanilsin-diye-hdm-ye-gonderildi-h31771.html 

3 yıl önce
Devamını Oku
Türkiye'deki Patent Başvurularında Yabancılar Arayı Açıyor!

Türk Patent ve Marka Kurumu, 2017’nin ilk 6 ay patent başvuru istatistiklerini açıkladı. Uluslararası Patent Birliği, Türkiye’de yapılan yabancı patent başvurularının yerli patentlere oranla çok daha hızlı arttığını belirterek, yerli patent başvuruları bu şekilde geride kalmaya devam ederse gelecekte yurtdışından önce Türkiye’deki hareket alanı önemli şekilde daralabileceğinin altı çizildi
Türk Patent ve Marka Kurumu, 2017’nin ilk 6 ay patent başvuru istatistiklerini açıkladı. Buna göre, yerli patent başvurusu geçen yıla oranla yüzde 0,1’lik bir artış ile ancak 2 bin 628’i bulurken, yabancı patent başvuruları ise yüzde 13,4 ile 5 bin 234 sayısına ulaştı. Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine göre 2017’nin ilk 6 ayında 51 bin 608 yerli marka başvurusu, 7 bin 321 yabancı marka başvurusu yapıldı. Buna göre yerli marka başvurularında geçen yıla oranla yüzde 2.7’lik bir artış oldu. Tasarım başvurularında ise yine bu dönemde 4 bin 185 yerli, 223 yabancı tasarım başvurusu yapıldı. Yerli tasarım başvuruları ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 8.1 azaldı.

Manisa’dan büyük sıçrayış
Öte yandan il bazında yapılan patent başvuru rakamları da açıklandı. İstanbul, bin 7 başvuru ile ilk sırada yer aldı. Bu yılın altı aylık patent başvuru sıralamasında ise Ankara, İzmir ve Bursa gibi önemli sanayi kentlerini geride bırakan Manisa, 291 başvuru ile ikinci sıraya yükseldi. 257 başvuru ile üçüncü sırada Ankara’nın bulunduğu sıralamada dördüncülüğü de 159 başvuru ile Bursa aldı.
Uluslararası Patent Birliği’nden (UPB) yapılan açıklamada, 2017’nin ilk 6 ayında Türkiye’de yapılan yabancı patent başvurularının yerli patentlere oranla çok daha hızlı arttığı kaydedilirken, ivmenin önümüzdeki yıllarda da böyle devam etmesi durumunda Türk firmalarının yenilikçi ve rekabetçi çözümleri yerli pazara sunma noktasındaki hareket alanının giderek daralacağı bildirildi. Destek ve vergi muafiyeti gibi teşvikler olmasına rağmen 2016’ya göre neredeyse hiçbir artış yaşanmazken, yerli patent başvuruları bu şekilde geride kalmaya devam ederse gelecekte yurtdışından önce Türkiye’deki hareket alanı önemli şekilde daralabileceğinin altı çizildi. Bu sebeple Türkiye’de yabancılara karşı pozisyonun ve rekabetçi yönün koruyabilmek için en azından ikinci altı ayda ve sonraki yıllarda çok daha fazla yerli patent başvurusu yapması gerektiğinin altı çizildi.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/turkiye-deki-patent-basvurularinda-yabancilar-istanbul-yerelhaber-2179411/

3 yıl önce
Devamını Oku
Apple granted patent on smart dock with Siri and wireless charging

Apple was granted a new patent this week, one that’s particularly interesting given Apple’s upcoming HomePod and rumors of a wirelessly charging iPhone 8: an iPhone dock that could have Siri and a wireless charger built in.

The patent, officially for a “Smart dock for activating a voice recognition mode of a portable electronic device,” is pretty broad. It covers a dock that could recognize that an iPhone had been placed into it and activate a microphone that could listen for voice commands to allow users to control a phone from across a room. In other words, it’s a Siri dock. The patent also covers multiple ways of charging said iPhone, including wireless charging, and describes docks that range just simple connectors with a microphone and speaker to full-fledged miniature computers with buttons and displays.

 

Now, before I go off into rampant speculation, it’s worth remembering that this is a patent, not an actual product announcement. But the interesting part is how this could tie in to Apple’s HomePod strategy. Many users,including myself, have pointed out that while Apple has the expensive $349 HomePod, it’s tough to argue that that product alone could compete with a $180 Echo, let alone Amazon’s $50 Echo Dot. A Siri-infused dock could work a lot like an Echo Dot, as a smaller, cheaper option for users looking to integrate Apple’s digital assistant into their homes. It’s also important to note that Apple filed for this patent back in 2012, which could mean that it’s an idea that the company has been developing for years and refining, or that any possible products stemming from this were abandoned a long time ago.

Still, as with any Apple patent, it’s always interesting to see what the minds at Cupertino are thinking about, and even if a wireless charging Siri dock never comes to fruition, it’s nice to dream of what could be.

Source: https://www.theverge.com/circuitbreaker/2017/7/19/15998778/apple-patent-smart-dock-siri-wireless-charging-homepod-speculation 

3 yıl önce
Devamını Oku
Tüm iPhone'lara panik butonu geliyor!

Apple da dahil olmak üzere pek çok akıllı telefon üreticisi telefonlarında özellikle yazılım desteği ile acil durumlar için farklı çözümler sunuyor. Ancak anlaşılan Apple, bunu daha sadeleştirmek ve daha hızlı erişim imkanı sunabilmek için farklı çözümler peşinde. En azından 18 Temmuz 2017 tarihli patent bize bunu gösteriyor.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan patent başvurusuna göre Apple, parmak izi tarayıcısına benzeyen bir biyometrik sensörü, acil durum çağrısını harekete geçirmek üzere kullanacak. Bunu nasıl yapacağı ve Touch ID'ye mi entegre edeceği ise şimdilik bilinmiyor.

Aslında patent, Mart 2013 tarihinde dosyalanmış. Patent örneğinde belirli komutları yürüten sensör üzerinde kullanılan frekansı, kuvveti ve hatta parmak izini tanıyabilen bir sistemin kullanılması öngörülüyor. Bunu zaten Touch ID'nin şu anki halinde görebiliyoruz. Güncellenen patente şimdi bir de acil durumlarda nasıl davranabileceğine ilişkin yeni bilgiler de eklenmiş.

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/tum-iphonelara-panik-butonu-geliyor-40526636 

3 yıl önce
Devamını Oku
Qualcomm’dan Apple’a patent davası!

Qualcomm, iPhone ithalatı ve satışı gerçekleştirdiği gerekçesiyle ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na (ITC) şikâyette bulunduğunu açıkladı.

Qualcomm, patent ihlali yaptığı gerekçesiyle Apple aleyhine Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) ve Federal Mahkemeye başvuruda bulundu. ITC’ye yapılan şikayette patent yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple ürünlerinin ithalatının engellenmesi isteniyor.

Qualcomm, bugün yaptığı duyuruda, Qualcomm’a ait olan ve iPhone’lardaki önemli özellik ve işlevleri çalıştıran kilit teknolojileri içeren altı patent hakkının bir ya da birkaçını ihlal ettiğini iddia ettiği Apple’ın hukuksuz olarak iPhone ithalatı ve satışı gerçekleştirdiği gerekçesiyle ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) şikâyette bulunduğunu açıkladı. Qualcomm teknolojilerini yasadışı ve haksız bir şekilde kullanan Apple’ı durdurmak isteyen Qualcomm, ITC’nin yasa ihlaliyle gerçekleşen bu ithalatlar üzerinde soruşturma açmasını ve soruşturma neticesinde bu iPhone’ların ve diğer ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne ithalatının durdurulması için Kısıtlayıcı Giriş Yasağı (LEO) çıkarmasını talep ediyor. Şirket, Qualcomm’un iş ortakları haricindeki firmalardan tedarik edilen hücresel taban-bant işlemcileri kullanan iPhone’ların kullanımını engelleyecek bir Kısıtlayıcı Karar istiyor. Qualcomm ayrıca Apple’ın hali hazırda ithal ettiği ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pazarlama, reklam, teşhir, dağıtım için hazırda tutma ve kullanımını engelleyecek bir Haksız Uygulamayı Durdurma Emri de çıkarılmasını istiyor.

Qualcomm genel başkan yardımcısı ve danışmanı Don Rosenberg “Qualcomm’un icatları her bir iPhone’un tam olarak kalbinde duruyor ve modem teknolojilerinin ya da hücresel standartlarının ötesine uzanıyor. Bizim binlerce patentten oluşan bir portföyümüz var; bunların içinde yer alan ve şikâyete konu olan altı patentin her biri iPhone fonksiyonları içinde en hayati önem taşıyanlar arasında yer alıyor. Apple ise Qualcomm teknolojilerini kullanmaya devam ederken karşılığını ödemeyi kabul etmiyor. Bu dava ile Apple’ın ihlal ettiği patentli teknolojilerimizi kullanmasını durdurmayı hedefliyoruz.”

Söz konusu altı patent, U.S. Patent No. 8,633,936, U.S. Patent No. 8,698,558, U.S. Patent No. 8,487,658, U.S. Patent No. 8,838,949, U.S. Patent No. 9,535,490, ve U.S. Patent No. 9,608,675, akıllı telefonların pil ömürlerini uzatırken yüksek performans göstermelerini sağlıyor. Her bir patent kendine özel yollarla en popüler akıllı telefonların birçoğuna benzer bir hizmet sağlıyor. Söz konusu patentlerle sağlanan bu teknolojiler iPhone’ların performansı için çok kritik bir öneme sahipse de, bu altı patent mobil cihazlardaki standart uygulamalarda elzem olmadığı gibi lisanslandırma taahhüdüne de tabi değil.

Qualcomm bugün ayrıca Güney Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyla ITC şikâyet başvurusunda adı geçen ve Apple’ın ihlal ettiği altı patentin araştırılmasını istedi. Başvuruda zararların karşılanması ve ihtiyati tedbir kararı alınması isteniyor.

Qualcomm ITC’nin soruşturmaya ağustos ayında başlamasını ve konunun önümüzdeki sene mahkemeye taşınmasını bekliyor.

Kaynak: http://digitalage.com.tr/qualcommdan-applea-patent-davasi/

3 yıl önce
Devamını Oku
İlk sızıntı patent görselleriyle geldi; Karşınızda 2018 Megane RS ve GT

Tanıtım için geri sayım devam ederken ortaya çıkan patent görselleri RS ve GT’nin yeni kimliğini büyük oranda ortaya koyuyor.

Resmi tanıtım etkinliği için önümüzde iki aylık bir zaman dilimi bulunan yeni Megane RS‘le ilgili bekleyiş devam ediyor. Geliştirme ve test süreci Renault Sport ekibi tarafından yürütülen ve yaklaşık 300 beygirlik bir güç değeriyle gelmesi gündemde olan yeni Megane RS’in özellikle sürüş deneyimi bazında ciddi iyileştirmelerle geleceğini Renault cephesinin yaptığı açıklamalarla geçtiğimiz dönemde öğrenmiştik. Sport ve Cup olmak üzere iki farklı şasiyle gelecek olan araç yeni süspansiyon ve dört tekerlekten manevra sistemiyle sürüş dinamikleri bazında yeni bir yola girmeye hazırlanıyor. Renault aralıklarla paylaştığı bilgiler ve kamuflajlı görüntülerle araçla ilgili heyecanın dozunu belirli bir düzeyde tutmayı ihmal etmezken bugün ortaya çıkan patent görselleriyle ekibin yeni oyuncağını ilk kez net şekilde görebiliyoruz.

RS’in yanında GT versiyonunun da patent görselleriyle ortaya çıktığını gördüğümüz fotoğraflarda beklentilerimiz aksine bir yapının karşımıza çıkmıyor. RS versiyonunda büyük hava girişli tamponlar, agresif bir difüzör ve ortadan tek çıkış verilmiş bir egzoz yer alırken, GT’nin arka bölümünde çift egzoz çıkışı en büyük karakteristik farkı meydana getiriyor. Aracın ışıklandırma grubunda yer alan grafiklerinin de (sinyal gibi) küçük farklılıklara sahip olacağı şu anda masada duran seçenekler arasında. Eylül ayının ikinci haftasında tanıtılacak olan Megane RS ile ilgili son gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.log.com.tr/ilk-sizinti-patent-gorselleriyle-geldi-karsinizda-2018-megane-rs-ve-gt/

3 yıl önce
Devamını Oku
Samsung Üç Gizemli Patent Daha Aldı!

 

Samsung iki akıllı cep telefonu ve bir Gear Icon X-şekilli kasa patenti aldı!

Ne yazık ki, belgeler ürünler hakkında hiçbir bilgi vermiyor. Bildiğimiz şeyler resimlerde görünenlerle sınırlı. Yani elimizde tahmin yürütecek pek malzeme yok.

Şunu belirtmeliyiz ki  Samsung üzerinde oynadığı tasarımların hep patentini alır ve bunların çoğu gün ışığı görmeden ortadan kaybolur. Bu sonunculardaki sıra dışılığı da düşününce, bunların da gün yüzü göreceği çok şüpheli.

Sizce neye bakıyoruz? Bizce ilki, 360 derece kamera ekleme destekleyen bir  Galaxy Note 8 türevi, diğeri de çift ekranlı bir kapaklı telefon.

Kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/samsung-uc-gizemli-tasarim-patenti-aldi_70594.html

 

 

 

3 yıl önce
Devamını Oku
Microsoft'tan sonra Nokia ile de patent anlaştı!

Microsoft'tan 1.500 patent almasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra, şimdi de Nokia ile patent lisanslama işbirliğine girişen Çinli telefon devi Xiaomi, bu kez ağ ürünlerine göz dikti.

Anlaşma üç alanı kapsıyor. Nokia ve Xiaomi, hücresel ağ patentlerini kapsayan bir çapraz lisanslama anlaşması yaptı. Xiaomi, içeriği belirtilmeyen Nokia patentlerini satın aldı. Son olarak, Nokia, Xiaomi'ye ağ ekipmanı sağlayacak ve iki şirket, IP taşıma çözümlerinde işbirliği yapacak.

İkili ayrıca nesnelerin interneti, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka konularında da birlikte çalışmak üzere görüşecek.

Xiaomi, Nokia'nın özellikle "büyük web sağlayıcılar ve veri merkezi operatörleri için yüksek kapasiteli, düşük güç gereksinimli ağ altyapı ekipmanlarının" ve "Nokia'nın yeni tanıttığı FP4 ağ işlemcisi için veri merkezi ara bağlantı ve IP yönlendirme ile veri merkezi çözümlerinin" müşterisi olacak.

Çin'de kurulan ve kısa sürede akıllı telefonlarıyla ülke pazarında hakim konuma gelen Xiaomi, şu anda 30 ülkede hizmet veriyor.

Kaynak: http://www.haber7.com/telefon/haber/2370907-microsofttan-sonra-nokia-ile-de-patent-anlasti

3 yıl önce
Devamını Oku
Facebook'un aldığı son patent kullanıcılarını tedirgin etti!

2 milyarı aşkın kullanıcısı olan Facebook, platformunu geliştirmek için çeşitli yeni özellikler ve algoritmaların patentini alıyor ve geliştiriyor. Fakat sosyal medya devinin son aldığı patent, akılları oldukça karıştırdı.

Kullanıcılarının en özelinden tutunda nerede ise çoğu kişisel bilgilerini elinde bulunduran Facebook, yeni aldığı patent ile kullanıcılarını izlemeyi planlıyor. Özellikle bilgisayarların Web kameralarını ve mobil cihazların ön kameralarını hedef alan patent, kişisel mahremiyeti oldukça büyük tehlikeye atıyor.

Son dönemde reklam gelirlerini arttırmayı hedefleyen Sosyal medya devi, bu yönde elindeki tüm imkanları kullanmaya başladı. Söz konusu aldığı patent de ne yazık ki reklam gelirlerini arttırmaya yönelik. Alınan bu patent kullanıcıların duygularını yani yüz ifadelerini tespit ediyor. Platformda dolaşan veya video izleyen bir kullanıcının yüz ifadelerinden duygularını tespit eden algoritma, kişinin duygusal haline göre içerik göstermeye devam ediyor. Yani kullanıcı bir videoyu izlerken eğlenceli vakit geçiriyorsa algoritma bu durumu algılıyor ve benzer içeriğe sahip videoları kullanıcıya göstermeye devam ediyor.

Ayrıca alınan patent kullanıcının sadece içeriklere olan tepkilerini tespit etmiyor. Gösterilen reklamlara olan tepkileri de tespit ederek kişiye özel reklam gösterme görevini de üstleniyor.

Kullanıcı mahremiyetini tehlikeye atan bu patente ise sosyal medya devi, Şirket birçok teknolojik patente sahip, ancak hepsini kullanmıyor. Facebook temsilcileri, patentlerin şirketin gelecekteki planlarına yönelik alındıkları bir açıklama getiriyor. Lakin platformun bu gücü yine de kullanıcılarını özel hayatlarına dair tedirgin etmeye yetiyor.

Facebook’un bu yeni patentini engellemenin bir yolu mevcut. Bu duruma maruz kalmak istemeyen iOS kullanıcıları, ayar menüsünden Facebook’a tıklayarak uygulama ayarlarından erişim iznine gidebilirsiniz. Ulaştığınız menüden Kamera ve Mikrofonu'u kapatarak söz konusu tehlikeden kurtulabilirsiniz.

Android kullanıcıları ise Ayarlar’a girerek uygulama sekmesini açmaları gerekiyor. Oradan Facebook’u bularak izler sekmesine ulaşabilirler. Sonrasında yine iOS’ta olduğu gibi Kamera ve Mikrofonu erişimi kapatmaları gerekiyor.

Kaynak: http://www.trabzonhaber.com.tr/facebookun-aldigi-son-patent-kullanicilarini-tedirgin-etti-83070h.htm

3 yıl önce
Devamını Oku
RED, Hydrogen One için yeni bir patent aldı!

RED’in holografik ekranıyla dikkat çeken Hydrogen One adlı akıllı telefonu, 8K çözünürlüğü destekleyen bir kamera ile gelecek.

Ürettiği Yüksek kaliteli sinema kameraları ile tanınan RED’in üst düzey telefonunda birçok dikkat çeken özellik bulunuyor, ancak bunlar arasında en dikkat çekicileri 3D görsel ve sesleri sunacak olan holografik bir ekrana sahip olması oldu. Android işletim sistemi ile çalışacak olan Hydrogen One’ın ekranı 3 boyutlu videoları destekleyecek. Bu özellik doğru bir şekilde uygulanırsa Hydrogen One, telefon teknolojisini birkaç adım ileri taşıyacak yeni standartların oluşmasını sağlayabilir.

RED’in aldığı yeni patent ile profesyonel kamera bilgisini telefonuna taşımak istiyor. Oldukça kompleks bir modüler kamera sistemine sahip olacak Hydrogen One’da 8K çözünürlüğüne kadar video çekebilen bir telefon kamerası geliştirmek üzerine çalışılıyor. RED’in bu kamera modülünde CMOS, CCD veya FOVEON sensörlerine de yer verileceği konuşuluyor.

Fotoğraf makinesi almadan profesyonel fotoğraf makinesi deneyimi sunacak olan RED, bu hamleyle piyasanın üzerinde bir akıllı telefon üretmeyi planlıyor. RED’in Hydrogen One’da daha hangi sistemleri dahil edeceği belirsizliğini koruyor olsa da birçok açıdan üst düzey olmasının dışında batarya bakımından da beklentileri karşılaması gerekiyor. Ekranı ve diğer dikkat çekici özellikleriyle gelecek bir telefonun doğal olarak güçlü bir batarya ile gelmesi bekleniyor.

Kaynak:http://www.pcworld.com.tr/telefon/red-hydrogen-one-icin-yeni-bir-patent-aldi/

3 yıl önce
Devamını Oku
Amazon has applied to patent a beehive-like drone tower!

Amazon has applied to patent a multi-level beehive-like tower that would deploy and receive delivery drones. The patent was filed with the US Patent and Trademark Office and published on Thursday. In the patent, Amazon describes the tower as a "multi-level fulfillment center for unmanned aerial vehicles". It's likely that the tower would be particularly useful to Amazon in densely populated areas, such as Manhattan, London, and Tokyo. However, several regulatory hurdles would have to be overcome before Amazon could start building the towers, should it decide to push ahead with the idea for them. The drawings in the patent filing look like they've been plucked straight out of a scene from a science fiction movie. Kaynak: http://www.businessinsider.com/amazon-has-applied-to-patent-a-beehive-like-drone-tower-2017-6

3 yıl önce
Devamını Oku
5G için Türk Telekom 28 patent başvurusu yaptı!

Türk Telekom Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, Londra’da düzenlenen Dünya 5G Zirvesi’nde, Türk Telekom 5G teknolojileri alanındaki vizyonunu anlattı. 13-15 Haziran’da Londra’da düzenlenen zirvede, Türk Telekom Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun; Türk Telekom’un yeni nesil şehirler, makineler arası iletişim, nesnelerin interneti gibi çözümleriyle birlikte 5G teknolojisi için yaptığı hazırlıklardan söz ederken, 5G’nin getireceği yenilikler ile ilgili bilgiler de paylaştı. Dursun şunları söyledi: “1 Nisan 2016 itibariyle ülkemizde kullanılmaya başlanan LTE teknolojisini çok hızlı bir şekilde tüm Türkiye’ye yayarak, kısa sürede yüzde 75 kapsama alanına ulaştık. Türk Telekom olarak, 5G teknolojilerinin geleceğine yönelik öncü çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Bu bağlamda iştiraklerimizden Argela, 5G teknolojileri alanında geliştirdiği ProgRAN ile dünya genelinde kullanılacak 5G uyumlu baz istasyonlarını tasarlıyor ve 5G’nin standartlarını LTE lansmanı öncesinden itibaren kodluyor. ProgRAN ile teknoloji sektörünün en büyük organizasyonlarından biri kabul edilen MWC 2017 kapsamında düzenlenen Küresel Mobil Ödülleri’nde, “LTE’nin 5G’ye Evrimine Üstün Katkı” kategorisinde finale kalarak dünya devleri ile birlikte en iyi 5 proje arasında yer alma başarısı gösterdik. Yer aldığımız uluslararası Clear 5G projesi ve iştirakımız Argela’nın Ankara’da kurduğu Türkiye’nin ilk 5G Mükemmeliyet Merkezi gibi çalışmalarımızla 5G teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük ediyoruz.” YENİ NESİL ŞEHİRLER Dursun, şöyle devam etti: “5G teknolojisiyle nesnelerin interneti alanındaki süreçler daha da gelişecek. Türk Telekom olarak havalimanlarında; yer hizmetleri, uçaklar, havalimanı ekipmanı gibi tüm operasyonel süreçleri Nesnelerin İnterneti (IoT) sayesinde, daha güvenli ve daha kolay bir hale getirmek için de çalışmalara başladık.” Zirve’de, Türk Telekom’un Karaman, Antalya ve Kars’ta kurduğu yeni nesil şehir çözümleri hakkında da bilgi veren Dursun, “Yeni nesil şehircilik anlayışımız ve yeni nesil şehir teknolojilerimiz sayesinde, her ilin ihtiyacına özel entegre çözümler sunuyoruz. Yeni nesil şehirlerin kullandığı data miktarı çok yüksek hızlara, geniş kapasiteye ve yaygın bir altyapıya ihtiyaç duyuyor. Bu hız ve kapasite ihtiyacı, şu an kullandığımız LTE ve devamında hayata geçecek 5G teknolojileriyle kesintisiz bir şekilde karşılanabilecek” dedi. Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/turk-telekom-28-patent-basvurusu-yapti-40496199

3 yıl önce
Devamını Oku
Apple Watch 3 için Bir Patent Daha Ortaya Çıktı

Apple Watch 3 akıllı saatleri, markanın bu alanda en başarılı ürünlerinden biri olacak. Yeni seri olmasıyla beraber tabi ki Apple’ın bu modelde daha iyi bir teknolojiyi kullanıcılara sunması da bekleniyor fakat bunun dışında Apple Watch 3 serisinde bambaşka teknolojilere de yer verilmesi bekleniyor. Alınan son patent görselleri de Apple’ın yeni akıllı saatlerinde ne kadar kararlı olduğunun en büyük kanıtı. Daha önce Apple’ın uyku takibi özelliğiyle üzerinde çalıştığı ve bunun için yeni patent görselleri paylaşıldığını da biliyoruz. Bunun hemen arkasında ise Apple’ın yeni akıllı saatlerinde kan ölçümlerine önem verecek yeni bir sistemi kullanıcılara sunacağı belirtilmişti. Apple Watch 3 Yenilikleri Bitmiyor Yine Apple’ın patent görsellerinde ortaya çıkan bir diğer yenilik markanın yeni seri akıllı saatinde şeker ölçümü yapılabilmesi olmuştu. Apple Watch 3 artık kan şekerini ölçecek derken beklenmedik bir patent görselinin daha paylaşıldığını da gördük. Bu kez Apple Watch 3 serisi için bambaşka bir teknolojiye yer verilecek. eni patent görsellerine göre Apple Watch 3 serisinde artık kullanıcıların nefes aralıkları da ölçülecek. Kullanıcıların nefes aralıklarının ölçülmesi için özel bir ışık teknolojisi kullanılacak. Işıkla kan izlemesi yapan ve bu şekilde nefes aralıklarını tespit eden sistemin hareketli olarak da çalışabileceğini belirtelim. Hareketli Nefes Ölçümü Geliyor Yapılan çalışmalara göre Apple’ın yeni akıllı saatinde çift ışık sistemiyle beraber kan izlemesi sunulacak. Saati kolunuza taktığınızda çift taraflı bir ışık sistemi damarlarınızı izleyecek. Yapılan aktivitelerin takibinde olduğu gibi ışık sistemiyle kan akışı izlenecek ve akıştaki değişiklik sayesinde nefes alış sırası tespit edilebilecek. Peki yeni sistem ne işimize yarayacak. İlk aşamada çok daha başarılı bir kan izlemesi sağlanmış olacak. Kullanıcılar hem kalp ritim ölçer sistemi hem de nefes ölçer sistemi bir araya getirerek, hem spor verilerinde maksimum doğruluk elde etmiş olacak hem de aktivite takipleri yeni watchOS 4 serisinde olduğu gibi çok daha başarılı olacak. Bakalım Apple Watch 3 için başka ne gibi yenilikler geliyor. Kaynak: https://www.appleuzmani.net/apple-watch-3-icin-bir-patent-daha-ortaya-cikti/

3 yıl önce
Devamını Oku
"Daha fazla patent uzmanına ihtiyacımız var"

Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent) Başkanı Habip Asan, "Kurumlara verilen atama izinleri, bizim şu anda 15. Bu, bizim ihtiyacımızın çok altında. Pazartesi günü Maliye Bakanımız bizzat kabul etti, bu konuda bir çözüm üretmeye çalışacağını söyledi. Daha fazla uzmana ihtiyacımız var." dedi. Asan, Diyarbakır ve Şırnak'tan gelen şehit haberlerinden duyduğu üzüntüsünü dile getirerek, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, Türk milletine başsağlığı diledi. Batılı güçlerin bölgeye yönelik oyunlarının amaçlarına ulaşamayacağını vurgulayan Asan, kadim milletlerden olan Türk milletinin bu olaylardan ders çıkararak, daha da güçlenerek yoluna devam edeceğini söyledi. Kaynak: http://www.cnnturk.com/ekonomi/daha-fazla-patent-uzmanina-ihtiyacimiz-var

3 yıl önce
Devamını Oku
IBM, sürücüsüz otomobillerin kognitif patentini aldı!

Sürücüsüz otomobillerin yönetilmesi ve sahip olduğu kognitif yetilerin geliştirilmesi alanında önemli buluşlara imza atan IBM yeni bir patent daha aldı. IBM, patentlerine makine öğrenimi sistemine ilişkin bir yenisini ekledi. Yeni patent ile kazanılan yetiler, acil bir durumda otonom bir aracın kontrolünün insan sürücüye ya da araç kontrol işlemcisine dinamik bir biçimde devredilmesine olanak sağlıyor. Böylece kazaların önlenmesine katkıda bulunabilecek bir güvenlik önlemi sunuluyor. IBM, bu buluş ile "9.566.986 numaralı ABD patenti: Sürücüsüz otomobillerin sürüş modlarının kontrolü" başlıklı patente sahip oldu. Patentli sistem, IBM araştırmacıları tarafından biyolojik kognitif yetiler ve beynin davranışları oluşturma biçimine ilişkin yaklaşımı kullanılarak geliştirildi. Nörobilimcilerin gerçekleştirdiği araştırmalar sayesinde olası güvenlik sorunlarının dinamik biçimde saptanması ve sürücüsüz araçların otonom olarak mı yoksa bir insan sürücü tarafından mı kontrol edilmesi gerektiğini belirlemek için sensörlerden ve yapay zekâdan yararlanan kognitif bir model ve yöntem oluşturuldu. Örneğin, sürücüsüz bir otomobilde arızalı fren sistemi, bozuk bir far ampulü, kısa görüş mesafesi ve/veya kötü yol koşulları gibi operasyonel bir sorun yaşanıyorsa, sistem, bu sorunun ele alınması için araçta bulunan sürücüsüz araç kontrol işlemcisinin mi yoksa bir insan sürücünün mü daha uygun olduğuna ilişkin bir karşılaştırma yapabiliyor. Karşılaştırma sonucunda araç kontrol işlemcisinin sorunu daha iyi ele alabileceğinin saptanması durumunda, araç otonom sürüş moduna geçiriliyor. Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/teknoloji/ibm-surucusuz-otomobillerin-kognitif-patentini-aldi-haberi-365088

3 yıl önce
Devamını Oku
Göz kırparak video kaydedilir mi? Patent

Sony, giyilebilir teknolojilere akıllı lensleri de eklemeyi hedefliyor. İşleviyse sıradan lenslerden çok akıllı bir telefonunkileri andırıyor. İşte detaylar! Teknolojinin sıra dışı tarafı her geçen gün kendini göstermeye devam ediyor. Yeni gelişmelerle bir zamanlar hayâli dahi zor olan onlarca ürün hayatımızın bir parçası oldu. Sony'nin aldığı patent sayesinde de kontakt lensler artık görüşü düzeltmenin ve estetik kaygıların ötesine geçebilir. Tek bir göz kırpmayla video kaydedebilen ya da bir videoyu yeniden oynatabilen bir patent mevzubahis. Ayakkabılar, saatler, takılar ve gözlüklerden sonra giyilebir akıllı teknoloji ürünlerine lensler de eklenecek gibi. Kullanıcılar akıllı kontakt lensleri göz kırpma hareketiyle kontrol edebilecek. Lens sayesinde kayıt alınabileceği gibi ürünün dahili hafızası önceden kaydedilmiş materyalleri yönetmeyi de mümkün hâle getiriyor. 7 BİLİM İNSANI ÇALIŞTI Tokyo merkezli firma, patent başvurusunda 7 Japon bilim insanını mucitler arasında gösterdi. Sako Yoichiro, Iwasaki Masanori, Hayashi Kazunori, Kon Takayasu, Nakamura Takatoshi, Onuma Tomoya, Tange Akira, Şubat 2014'te başvurusu yapılan patentte ismi geçen kişiler. Akıllı kontakt lenslerin göz kırpma hareketiyle yönetilecek olması soru işaretleri doğurabilir zira insanın bir saatte ortalama 1200 kez göz kırptığı biliniyor ancak Sony'nin iddiasına göre patentini aldıkları teknoloji istemsiz göz kırpmayla bilinçli olanları ayırabilecek zekaya sahip. Patent başvurusunda şöyle deniyor: Genel olarak göz kırpma periyodu 0.2 ve 0.4 saniye arasında değişiyor dolayısıyla 0.5 saniyeyi aşan göz kırpma hareketi bilinçli olarak kaydedilecek. Ayrıca basınç, sıcaklık ve gücü elektrik enerjisine dönüştüren minik elektrik sensörleri olacak. Kullanıcılar böylelikle video oynatmak gibi hareketleri bilinçli göz hareketleriyle kontrol edebilecek. Sony'nin akıllı kontakt lenslerinde piezoelektrik sensörlerin yanı sıra kızılötesi sensör, yön ölçmek için kullanılan jiroskop (düzdöner) ve ivmeölçer de bulunuyor. Ürün, elektromanyetik tetiklemeyle de güçlendirilmiş. Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1517211-goz-kirparak-video-kaydedilir-mi

3 yıl önce
Devamını Oku
Microsoft’un katlanabilen tabletine ait patent ortaya çıktı!

Microsoft’a ait olan katlanabilir tabletin patenti ortaya çıktı. Patentte yer alan şekillenden anlaşılabildiği gibi cihaz, 2009 senesinde paylaşılan reklam filmindekine oldukça benziyor. Microsoft’un katlanabilen tabletinin patenti ortaya çıktı. Sıradan bir akıllı telefona benzer boyutlara sahip olan tablet, üç farklı şekle girebiliyor. Patentten de görülebileceği gibi tablet 0 derecede kapalı konumda, 180 derecede düz bir şekilde açık konumda ve 360 derecede tamamen açık konumda. Tabletin patentinde yer alan bilgilere göre 180 derecelik açıda tabletin her iki bölümü de aynı kullanıcı arayüzünü paylaşıyor. Diğer açılarda ise farklı ekranlarda, farklı kullanıcı arayüzü bulunuyor. Katlanabildiği gibi ayrılabilen de ekranlar, kenar kısımlarında bulunan mıknatıslar sayesinde kolayca birleştiriliyorlar. Kaynak:https://www.donanimhaber.com/tasinabilir-bilgisayarlar/haberleri/Microsoftun-katlanabilen-tabletine-ait-patent-ortaya-cikti.htm

3 yıl önce
Devamını Oku
Nokia ve Apple arasındaki patent anlaşmazlığı sonunda çözüme kavuştu!

Nokia ve Apple arasındaki patent çekişmesi yeni bir lisanslama anlaşmasıyla çözüme kavuştu. Nokia ağ altyapısı hizmetlerini Apple'a sunacak, Apple da Nokia'nın sağlık ürünlerinin satışını yapacak. Nokia, geçtiğimiz yılın sonlarında Apple aleyhine patent davası açmıştı. Nokia, Apple'ın ABD ve Avrupa Birliği’nde 32 adet patenti ihlal ettiğini iddia ederek mahkemeye gitmişti. Nokia, Apple'ın iPhone'larda kendisine ait teknolojileri kullandığını ama telif ödeme tekliflerini reddettiklerini vurgulamış. Apple ise Nokia patentlerinin ödemesini her zaman yaptığını ama Nokia'nın artık fahiş fiyatlar istediğini söylemişti. İki şirket aralarındaki patent anlaşmazlığını yeni bir lisanslama anlaşmasıyla çözdüklerini duyurdu. Kaynak: www.milliyet.com.tr/nokia-ve-apple-arasindaki-patent-teknoloji-haber-2455683/

3 yıl önce
Devamını Oku
Savunma sanayisi hedef büyüttü: 5 yılda 373 patent alınacak!

ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN, bu kapsamda teknolojinin çeşitli alanlarında ortaya koyacakları yeniliklerle 5 yıllık dönemde 373 patent ve faydalı model belgesi almayı amaçlıyor. Savunma sanayisinin güçlendirilmesinde lokomotif görevi gören Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketlerinin, yeni teknolojilerin geliştirilmesinde de iddialı hedefleri bulunuyor. Sektörün amiral gemisi olarak nitelendirilen TSKGV şirketleri, yürüttükleri Ar-Ge çalışmaları sonunda son dönemde birçok yenilikçi ürün geliştirdi. Şirketler, ortaya koydukları ürün ve çözümlerle savunma sanayisinin gelişimine katkıda bulunurken, askeri teknolojilerin sivilleştirilip, ticarileştirilmesine yönelik de çalışmalar yapıyor. Şirketler, mevcut bilgi birikimlerini pek çok alanda sivil sektörlere taşıyarak sanayinin farklı alanlarının gelişimine de destek veriyor. Faaliyet alanlarındaki teknolojik hakimiyeti korumak ve daha da ileriye taşımak amacıyla orta-uzun vadede ihtiyaç duyulacağı öngörülen teknoloji alanlarına yönelik uygulamalı araştırma çalışmaları yürüten şirketler, elde edilen patent ve faydalı model belgeleriyle teknolojik birikimlerine katkı sağlıyor. Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/teknoloji/savunma-sanayisi-hedef-buyuttu-5-yilda-373-patent-alinacak-haberi-367118

3 yıl önce
Devamını Oku